50 éves a Móraváros
Bizony elcsodálkoznánk, ha valami csoda folytán visszanézhetnénk. Hol vannak még a mára megszokott kedves helyek, épületek, parkok! A korabeli fotók tanúsága szerint kiépítetlen utak, pusztuló szőlőtőkékkel szegélyezett üres területek. Szűk kis kereskedés, ahol kevés az áru és a városba kell menni bevásárolni. Nincs közmű, telefon.
Az itt lakó és ide települő emberekben azonban van szorgalom, igyekezet. Sorra épülnek a tágas otthonok, szaporodnak a virágos kertek.
1974-ben már háromezer lakosa van a városrésznek. Egy év múlva tágas, modern ABC áruház és hentes nyitja meg kapuját. Ekkor kezdik építeni a főként fiataloknak szánt garzonházat 105 lakással. 1976-ban kiépül a földgázvezeték, augusztus 8-án átadják az óvodát. Szintén a Petőfi Népe tudósít egy városbejárásról, ahol a különböző városrészeket hasonlítják össze: „Móraváros sokkal tisztább, talán mert jobban becsülik környezetüket az itteniek. A garzonház tetejéről látott szép panoráma friss, tavaszi hangulatot áraszt, olyan békés, kedves mosolyú, mint a névadó Móra Ferenc volt.”
1977-ben női-férfi fodrászat nyílt. A következő évben elkezdik értékesíteni a „No-fines”- lakótelep lakásait, melyeket mi egyszerűen Wimpinek nevezünk. 1982 ismét nagyon fontos év Móraváros történetében, hiszen elkezdődik az iskola építése, melyet 1983. aug. 19-én vehetett birtokba 17 tanulócsoport több mint 500 tanulója. Ettől kezdve az iskola környékének folyamatos rendezése, szépítése folyt a tanulók, szülők, pedagógusok összefogásával. Így jött létre a játszóudvar, a sportpálya, a Móravárosi Pihenőpark. Az iskola nemcsak létében, hanem szellemében is a városrész központja lesz. Fiatal, lelkes tanárok 1987-től hét éven át minden májusban Móravárosi Napokat szerveztek, ahol tartalmas programokra vártak minden itt lakót.
Régi vágya teljesült az embereknek, amikor 1990-ben orvosi rendelő létesült, 80 új telefonállomást kötöttek be az otthonokba. Néhány év múlva megnyílt a Hóvirág gyógyszertár. A parkba 1998-ban Pálfy Gusztáv Biztonságban c. szobra került. Ugyanebben az évben nyitott a családias hangulatú Anno vendéglő. 2002-ben európai szabványoknak megfelelő, csodaszép játszótér létesült, ahová a város más részeiből is jöttek, jönnek játszani vágyók. Az eltelt évtizedekben szépült, gyarapodott ez a városrész. Bővültek, megújultak az épületek, néhány funkciót váltott, burkolatot kaptak az utcák, újak is létesültek. Újabb szolgáltatások kezdték meg tevékenységüket. Nehéz lenne felsorolni mindazokat, akik sokat tettek ezért a városrészért. Meizl Ferenc nyugalmazott igazgató úr nevét azonban meg kell említeni, hiszen fáradhatatlanul azon munkálkodott, s munkálkodik ma is, hogy szép, kulturált környezetben élhessenek a móravárosiak.
Jómagam közel 40 éve lakom itt a családommal, a gyermekeim a játszótéren nőttek fel, itt jártak óvodába, iskolába, kijártak focizni a Honvéd pályára. Szeretek az árnyas parkban üldögélni, gyönyörködni a Kálvária díszes székelykapujában. Jó ismerősként térek be a boltokba, a Sulibutikba, a virágüzletbe, a megvásárolt portéka mellé jó szót, mosolyt is kapok. Móraváros valóban Kiskunfélegyháza legszebb része ma is. Legalábbis nekünk, móravárosiaknak.
Kőháziné Kovács Mária
Fotó: Hájas Sándor
Forrás: Petőfi Népe 1966-2003 (Digitalizált változat kjmk.hu)
Emlékkönyv – 25 éves a Platán (Kiskunfélegyháza, 2008.)