Rabigába hajtva - A sötét múlt feltárt titkai
Olyan, eddig kevés figyelmet kapott témát karolt fel a Huszka József Hagyományőrző Egyesület, amely a Kiskunfélegyházi járás és Kiskunfélegyháza szovjet megszállását mutatja be egy hiánypótló könyv megjelentetésével. A Rabigába hajtva című könyvet június 27-én, a kutatómunkában szakmai vezetőként résztvevő Hajagos Csaba történész, a Katona József Múzeum munkatársa mutatta be a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban.
A megelőző tényfeltáró kutatás a Gulág Emlékbizottság politikai foglyok, és kényszermunkára hurcoltak sorsának bemutatására kiírt pályázat megjelenését követően indult el, de mint ahogy azt Kollár László, a Huszka József Hagyományőrző Egyesület titkára a könyvbemutatón is elmondta, benyújtott pályázatuk kiegészítésre szorult, így annak elbírálása sokáig bizonytalan volt. Azonban - hála a téma iránti elköteleződésüknek -, már 2016 nyarán megkezdték az interjúk elkészítését, aminek köszönhetően a szeptemberben elhunyt Barna Sándor emlékezései még filmre kerülhettek.
Miután a pályázat elfogadásáról hírt kaptak, munkájukat tovább folytatták. Levéltári kutatásokat végeztek, melynek során Molnár László kollégájuk érintetlen dokumentumokat is talált, valamint tartalomjegyzékek és iratborítók alapján olyan hiányzó – a szovjet és kommunista múlt bűneit megörökítő - iratok nyomaira is bukkant, amelyeket korábban gondosan eltüntettek.
Ezekkel a dokumentumokkal, és az időközben tovább lefolytatott interjúkkal még átfogóbb anyagot sikerült elkészíteni, aminek gyümölcse a most megjelent Rabigába hajtva című könyv lett.
A bemutatóra eljöttek azok az adatközlők is, akiknek megrendítő sorsa számunkra elképzelhetetlen. Az alkotók, ahogyan ezt a könyv bevezetőjében is leírták, az otthonuktól elszakadt, évekig tartó nélkülözésben élő személyek átélt szörnyűségeiről és nélkülözéseiről nyújtanak át olyan, eddig elhallgatott tényeket, amelyek tanulságként szolgálhatnak az eljövendő nemzedéknek.
A könyv ingyenesen kapható a Huszka József Hagyományőrző Egyesületnél.
K.G.
Fotó: Kiss Gabriella