Program 2014. június 19. 17:55

VIII. Nyílzápor és Íjásztalálkozó

VIII. Nyílzápor és Íjásztalálkozó
Évről évre íjfeszítő hagyományőrzők sokasága találkozik Ópusztaszeren, hogy méltó módon tisztelegjen honalapító Árpád fejedelmünk, valamint vitéz nemesei előtt és méltó módon emlékezzen meg a pozsonyi csatáról.

Egyre többen válnak tagjává a világ legnagyobb íjászhadának és vesznek részt a magyarság összetartozását, erejét, élni akarását jól szimbolizáló nyílzáporban. A rendezvény házigazdája Farkas Sándor országgyűlési képviselő. Egész napos változatos programok közül választhatnak majd az idelátogatók, lesz Árpád-kori haditábor, valamint kézműves bemutatók és foglalkozások, kulturális programok és lovas bemutatók is várják az érdeklődőket.

Az idei Nyílzápor egyik különlegessége, hogy speciális nyílvesszőkkel, egymásra lőnek a hagyományőrzők, teljesen biztonságos módon. A 2014-es év másik különlegessége, hogy a rendezvény fesztivállá nőtte ki magát, így idén 3 napos lesz, a korábbi 1 naposhoz képest.
 

Program - Június 27., péntek:

11.30: Lovasbemutató – Lovas pálya 14.30: Lovasbemutató – Lovas pálya 15.00: Kiállítás megnyitó Kertai Zalán grafikus munkáiból – Rotunda, Hunor-terem 17.00: A pozsonyi csata és a Nyílzápor főpróbája – Emlékpart mellett

Egész nap:

„Sátor alatt, mezőkben…” avagy hogyan épül egy X. századi haditábor – Haditáborok területe „Lovas nemzet - Ló a magyar képzőművészetben” című kiállítás– Rotunda, Árpád-terem


Június 28., szombat

10.00: Hírverés gólyalábasokkal és csepűrágókkal – Emlékpark egész területe 
11.00: „Avar van az erő(d)ben” – Avar-kori csatajelenet, a Csodaszarvas Népe Egyesület avar-kori hadibemutatója; köszöntő beszédet mond: Farkas Sándor országgyűlési képviselő – Haditáborok területe
11.30: Lovasbemutató – Lovas pálya
12.00-15.30: Kulturális műsorok a nagyszínpadon: Üllési Fonó Táncegyüttes Tarhonya Banda, Anonym színjátszók, Bab Társulat – Nagy színpad
14.00: Váli Hunok lovas harci bemutató – Lovas pálya
15.30: Gyülekező a Nyílzáporhoz, az íjászhad kivonulása a csatajelenethez – Haditáborok területe
16.00: Nyílzápor-2014 VIII. Íjásztalálkozó (és csatajelenet) Ópusztaszeren, a Pozsonyi-csata emlékezetére – Emlékpark mellett;
A világ legnagyobb történelmi íjász együttlövése élő dobzenével, ilyet, csak a filmekben lehet látni. Az idei évben a nyugati had szekerekkel vonul be a csatatérre és ezekből alakít ki tábort. A pajzsfalak mögé bújó nyugati vitézekre lőnek majd az íjászok, speciális nyílvesszőkkel!
17.00: Arany Nyílhegy-díj átadás – Emlékpark mellett
17.30 – 18.00: „Válogatás nagyszüleink kedvenc dalaiból és táncaiból” az üllési Fonó Táncegyüttessel – Nagy színpad
18.00 – 20.00: „Nomád mulatság” – Haditáborok területe

Egész nap:

X. századi vitézek haditábora: a korszakra jellemző hadi sátrakból, jurtákból, zászlókból, stb… kialakított történelmi életmód rekonstrukciós táborkép, korhű élettér/életkép-kiállításokkal és vívás-gyakorlás jelenetekkel, kézműves élőmunka bemutatókkal: íjkészítés, nyílkészítés, fegyverkovácsolás, nyeregkészítés, vértkészítés – Haditáborok területe

Hétpróbás Íjászvetélkedés (7 helyszín, 7 íjászegyesület, 7 féle íjászpróba): A feladatok szabadon kipróbálhatóak, de vetélkedő jelleggel is végigjátszhatóak.

Akik minden próbán megfelelnek, azok megkapják a „Hétpróbás Szeri Íjász” megtisztelő címet. – Emlékpark területe

Kiállítás Kertai Zalán grafikus munkáiból – Rotunda, Hunor-terem „Lovas nemzet - Ló a magyar képzőművészetben” című kiállítás– Rotunda, Árpád-terem

Egész nap jönnek-mennek az elmaradhatatlan gólyalábasok, csepűrágók, mutatványosok és vándormuzsikusok. Üzemel a Bálaszín, megtelik a Skanzen, az Emlékpark több mint 50 hektáros területén lépten-nyomon különleges meglepetések várják a nagyérdeműt!


Június 29., vasárnap

11.00 – 17.00: Kulturális műsorok a nagyszínpadon: Naplegenda Társulás, Aranygyapjú Társulat, Tarhonya Banda, Üllési Fonó Táncegyüttes – Nagyszínpad
11.30: Lovasbemutató – Lovaspálya
14.00: X. századi hadibemutató, benne az „Ifjak Nyílzápora” – Emlékpark mellett
15.30: Lovasbemutató – Lovas pálya

 A szervezők a műsorváltozás jogát fenntartják!

Kövessen minket a Facebookon is!