Egészségügy 2017. július 28. 12:30

Akár 50 liter vért is átmoshatnak egy gyerek dialízis kezelése során

Képgaléria
Akár 50 liter vért is átmoshatnak egy gyerek dialízis kezelése során
Magyarországon körülbelül 1 millió vesebeteg van, akik közül több ezren gyermekek.  A nem megfelelő veseműködés miatt a szervezetben felhalmozódhatnak az életveszélyes méreganyagok, ezért dialízis kezelésre van szükség. A K&H gyógyvarázs műszerbeszerzési pályázatnak köszönhetően az ország 13 mentőállomása és 10 kórházi osztálya gazdagodik új orvosi műszerekkel, köztük új dialízisgépet kap a Semmelweis Egyetem Vese és Művese Osztálya.

Magyarországon közel 1 millió ember szenved vesebetegségben, akik közül több ezren gyermekek. Az EDTA (European Dialysis and Transplant Associacion) adatai szerint évi 3-6 új gyereknél kezdenek vesepótló dialízis kezelést, amire akkor van szükség, ha a vese nem képes ellátni méregtelenítő funkcióját. Hetente háromszor, akár egy hónapon keresztül kell ilyen vértisztító kezelésre járnia annak a gyereknek, akinek a szervezetében életveszélyes méreganyagok halmozódnak fel. – Egy-egy ilyen kezelés átlagosan 4 órát vesz igénybe, ennyi idő kell ahhoz, hogy a dialízisgéppel átmossák a gyermek vérét. A teljes gyógykezelés során 10-12 alkalomra lehet szükség, így egy átlagos testsúlyú gyerek esetében az áttisztított vér mennyisége akár a 40-50 litert is elérheti – hangsúlyozta ki dr. Szabó Attila, a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója.

A 14. K&H gyógyvarázs műszerbeszerzési pályázatnak köszönhetően most az ország 13 mentőállomása és 10 kórházi osztálya gazdagodik új orvosi műszerekkel összesen 20 millió forint értékben, köztük a Semmelweis Egyetem Vese és Művese Osztálya is, ami egy új dialízisgépet szerezhet be. A 23 nyertes közül 20 vidéki, 3 pedig budapesti intézmény, melyek közül 20 hátrányos helyzetű térségből származik vagy annak kis betegeit is ellátja. A nyertesek olyan modern eszközökkel gazdagodhattak, mint a betegőrző központ, a vénakereső vagy a véroxigénszint mérő. Ezekkel az új műszerekkel az orvosok, ápolók összesen több mint 66 ezer kis beteget láthatnak el évente.

– A K&H évtizedek óta aktív társadalmi szerepet vállal, amelyben kiemelt figyelmet kap a vállalkozásösztönzés, a pénzügyi oktatás, a környezetvédelem és az egészség.  K&H gyógyvarázs programunk keretében 2004 óta segítjük a magyar gyermekegészségügyet eszközbeszerzéssel. Az idei évben 14. alkalommal hirdettük meg K&H gyógyvarázs műszerbeszerzési pályázatunkat, melyre rekordszámú, összesen 125 pályázat érkezett az ország 78 településéről. A szakmai zsűri segítségével 13 nyertes pályázatot választottunk közülük, így összesen 10 kórházi osztály és 13 mentőállomás munkáját támogathatjuk, ezzel is elősegítve azt, hogy a kis betegek mihamarabb újra teljes életet élhessenek – mondta Horváth Magyary Nóra, a K&H Csoport kommunikációs igazgatója.

– A pályázatokból jól látszott, hogy gyakran van szükség olyan apróbbnak tűnő, de annál hasznosabb eszközökre, berendezésekre, mint a mentőknél a gyermek sürgősségi táska vagy a gerinchordágy, a kórházi osztályoknál a vérnyomásmérő és véroxigénszintmérő vagy a vénaszkenner. A nagyobb műszerek között pedig gyakran találkozhattunk CTG készülékkel vagy a betegőrző monitorral. Jól látható, hogy ezek olyan mindennapos használatú eszközök, amelyeknél nagyon sokat számít a megbízható működés és a korszerű technika – mondta dr. Mészner Zsófia, az Országos Tisztifőorvosi Feladatokért Felelős Helyettes Államtitkári Titkárságának főosztályvezető helyettese, a K&H gyógyvarázs oszlopos zsűritagja.

A 2017-es K&H gyógyvarázs műszerbeszerzési pályázat nyertesei:

 

 

 

város

intézmény

pályázott műszerek

Gyula

Békés Megyei Központi Kórház Pándy Kálmán Tagkórház, Gyermek és Ifjúságpszichiátria Osztály

1 db világjáték teszt Prémium csomag

Kunágota

Kunágota Mentőállomás

1 db lélegeztető ballon

1 db IO G3 elemes fúró

1 db Nonin Onyx Pulzoximéter

1 db Nasco Veinlite vénakereső

1 db NC100 infravörös homloklázmérő

Kazincbarcika

Kazincbarcika Kórház Nonprofit Kft., Gyermek Sürgősségi Szakrendelés

1 db EKG HeartSCREEN 80 GL-1 3+1 csatornás

1 db laringoszkóp nyél KaWe Fo LED high power

3 db laringoszkóp lapoc KaWe FO (2/3/4 méretek)

1 db pulzoximéter Edan felnőtt ujjcsipesszel

1 db pulzoximéter ujjcsipesz csecsemő lábujjra

2 db digitális csecsemőmérleg

1 db hőmérő Thermofocus

1 db inhalátor Rossmax professzionális NB-500

2 db infúziós állvány rozsdamentes KaWe

1 db pólyázó asztal  

1 db szekrény fém műszer

1 db szekrény kezelőasztalhoz 

1 db Oftalmoszkóp KaWe

1 db légzésfigyelő APNOE 

Budapest

Újpesti Egészségügyi Szolgáltató Nonprofit Kft., Gyermek Szemészet

1 db Maxfield Ocular diagnosztikai lencse

Debrecen

Debreceni Egyetem Klinikai Központ, Gyermekhematológiai-Onkológiai Osztály

 

3 db intenzív betegágy Proma Reha

 

 

Szeged

Szegedi Tudományegyetem Gyermekgyógyászati Klinika, Sebészeti Osztály

1 db KiddY biztonsági rögzítő rendszer

1 db Baby Go gyermek gerinchordágy Pedi Go fejrögzítővel és rögzítő pántokkal

1 db Spencer Mini Matt gyermek vákuummatrac + hordtáska

1 db Medkids Baby Board

1 db gyermek rögzítőkészlet

2 db Optimum Traction Device

2 db SAM Pelvic Sling medencerögzítő

3 db vérzéscsillapító spray

10 db Sam Splint Junior

5 db Sam Splint XL

Karcag

Karcag Mentőállomás

1 db ultrahangos inhalátor

3 db pulsoximéter gyermek cms Qa

Budapest

Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekgyógyászati Klinika, Vese és Művese Osztály

1 db 5008 típusú dialízis gép 

Nyíregyháza

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház Jósa András Oktatókórház Nyíregyháza, Gyermek Szemészeti Szakrendelés

1 db iCare Pro kézi digitális tonométer

Vác

Jávorszky Ödön Kórház, Gyermek Szakambulancia

1 db vérnyomásmérő és Nellcor kompatibilis pulzoximéter

Budapest

Egyesített Szent István és Szent László Kórház, Gyermekhematológiai és Őssejttranszplantációs Osztály

1 db Philips PIICiX betegőrző központ

Mezőtúr

Mezőtúri Kórház és Rendelőintézet, Csecsemő- és Gyermekosztály

1 db közepes tudásszintű fecskendős gyógyszeradagoló pumpa

Veszprém

Közép-dunántúli Regionális Mentőszervezet

50 db AEROresc univerzális alumínium rögzítő szett

5 db alaris GH Plus fecskendős infúzióadagoló pumpa

 

Fotó: Senger Nikolett

 

Kövessen minket a Facebookon is!