40 fok - legmagasabb hőségriasztás van érvényben
A délies légmozgással afrikai eredetű, forró levegő tódul be térségünkbe. Kezdetét vette a negyedik hőhullám az idei nyáron, és a kánikula csak tovább fokozódik a következő napokban. A hőség miatt első-, illetve másodfokú figyelmeztetés van érvényben.
Kedden és szerdán a legmelegebb órákban 37-38 fokot is mérhetünk. A hét első napjaiban csapadék nem várható, szinte zavartalan lesz a napsütés. A légmozgás viszont többfelé feltámad, de jelentősen nem csökkenti hőérzetünket. Csütörtökön a Dunántúlon kialakulhatnak záporok, zivatarok, ám a felfrissülés ezzel még nem érkezik meg. A hajnalok is egyre melegebbek lesznek, a hétvége felé közeledve aztán tovább erősödik a hőség, péntek magasságában nem kizárt, hogy 40 fok is legyen.
A nyári hőségben a veszélyek megelőzése, egészségünk megőrzése érdekében fokozott figyelmet kell fordítanunk környezetünkre. Fontos, hogy rendszeresen tájékozódjon mindenki a várható időjárásról, utazások alkalmával a tervezett útvonal járhatóságáról, tóparti fürdőzésnél a viharjelzéssel összefüggő tudnivalókról, kirándulások során a tűzgyújtási tilalomról.
Hasznos információk járművel közlekedők részére
A kirándulók, utazók, nyaralók mindig vigyenek magukkal elegendő folyadékot!
Még rövid időre sem szabad gépkocsiba bezárva hagyni a gyermeket, idős embert, állatot, mert az autó belső tere nagyon hamar 80 fokra is felmelegedhet.
A forgalomkorlátozások idején – amennyiben nem klimatizált a gépjármű - az ablakokat engedjék le, amely csökkenti a fizikai és pszichés megterhelést.
A fúvott gumiabronccsal rendelkező járművek (személyautó, tehergépjármű, stb.) esetében a járművezetők a nyári időszakban, a nagy meleg miatt gyakrabban ellenőrizzék járműveik kerekének a légnyomását.
A hosszabb útra indulnak a gépkocsiban utazók részére vigyenek - ha lehet hűtő táskában - megfelelő mennyiségű folyadékot.
A nagy kánikula a járművezetők szervezetét is nagyon megterheli, a reflexek tompulnak, a vezetők még inkább türelmetlenebbek, indulatosak.
A nyári időszakban meglévő jó útviszonyok ellenére is mindenhol tartsa be az adott útra megengedett legnagyobb haladási sebességet.
Ha hosszabb utat kell megtenni, érdemes két-három óránként, vagy szükség szerint pihenőt tervezni és tartani.
Balesetmentes utat kíván a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság!