A mustgáz veszélyei
Fotó: MTI - Szigetváry Zsolt
Sokan nem veszik komolyan, hogy a pincékben alattomosan terjedő mustgáz cselekvésképtelenné teszi az áldozatait, és halálos veszélyt jelenthet. Megyénkben az elmúlt évben is több esetben ez az anyag okozta emberek halálát. Mint emlékezetes; 2016. szeptember 9-én, Csengődön két ember lelte halálát mustgáz-mérgezés miatt.
A fulladásokat a must erjedésekor felszabaduló szén-dioxid okozza, amely színtelen, szagtalan, a levegőnél nehezebb, így a föld közelében terül el. Ez egy enyhén savanykás ízű gáz, amely nem keverendő össze a szén-monoxiddal. Körülbelül másfélszer olyan nehéz, mint a levegő, tehát a mélyebb területeken, például pincékben összegyűlik, a levegőt kiszorítja és ezáltal oxigén-hiányos állapotot teremt. Ha valaki ilyen helyen tartózkodik, akár életét is vesztheti. A balesetek megfelelő körültekintéssel és elővigyázatossággal megelőzhetőek!
Megfelelő szellőzés kialakításával, valamint a hordók nagy térben, elszórva történő elhelyezésével elkerülhető, hogy felhalmozódjon az erjedés közben keletkező szén-dioxid. Ugyanakkor egyszerűen meg is előzhető a baj, könnyen ellenőrizhető, hogy a helyiségben van-e mustgáz. A legjobb megoldás a balesetek megelőzésére a borospincékbe szén-dioxid-érzékelők telepítése.
Mindemellett alkalmazható a jól ismert gyertyás módszer is. Az égő gyertyát ne kézben tartva, hanem egy rúdhoz rögzítve, derékmagasság alatt tartva menjenek le a pincébe. Ha a gyertya lángja kialszik, nincs elegendő oxigén a helyiségben, azonnal el kell hagyni a pincét, mert életveszélyes ott tartózkodni. Attól nem kell tartani, hogy a gyertyával robbanást okozunk mivel a szén-dioxid gáz nem robbanásveszélyes, a gyertya lángja az oxigénhiánytól alszik el. Abban az esetben, ha mégis bekövetkezik a baj, az ilyen jellegű balesetet szenvedő embereket csak a tűzoltók tudják biztonsággal kimenteni, mivel ehhez légzőkészülékre van szükség.
Elővigyázatlanul ne rohanjunk be a gáztérbe segítséget nyújtani, mert lehajolva belélegezzük a mustgázt, és előfordulhat, hogy magunk is áldozatul esünk. Sem a gázálarc, sem a gázmaszk nem nyújt védelmet az oxigénhiányt okozó mustgáz ellen, csak sűrített levegős légzőkészülékben lehet biztonságosan lemenni egy szén-dioxiddal telített pincébe.
Aki mustgázzal kapcsolatos balesetet észlel, azonnal hívja a 112-es segélyhívó számot!