• Kezdőlap
  • Hírek
  • Helyi hírek
  • Teljesen felújítják a volt zeneiskolát – 657 millióból újulnak meg félegyházi oktatási intézmények
Helyi hírek 2017. szeptember 19. 07:30

Teljesen felújítják a volt zeneiskolát – 657 millióból újulnak meg félegyházi oktatási intézmények

Képgaléria
Teljesen felújítják a volt zeneiskolát – 657 millióból újulnak meg félegyházi oktatási intézmények
Több mint 657 millió forintból szépül, korszerűsödik, új eszközökkel és bútorokkal gyarapszik a közeljövőben két félegyházi általános iskola és a Móra Ferenc Gimnázium. Ezek a régóta égető fejlesztések az úgynevezett EFOP (Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program)  pályázatok keretében elnyert támogatásból válnak most valóra, a Kecskeméti Tankerületi Központ sikeres pályázatainak köszönhetően. A két nyertes pályázat jóvoltából egyébként tíz iskolát fejlesztenek Bács-Kiskun megyében, összesen mintegy 2.2 milliárd forint értékben. Ezt a napokban Zsámboki Anna, a Kecskeméti Tankerületi Központ igazgatója sajtótájékoztatón jelentette be, az érintett intézményi székhelyek polgármestereinek társaságában. Zsámboki Anna a fejlesztések jövőbeni pozitív hatását hangsúlyozta az intézmények versenyképességében.

– Félegyháza kiemelkedő arányban részesedik az elnyert összegből – mondta el a siker kapcsán Csányi József polgármester. A Kiskunfélegyházi Batthyány Lajos Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola mintegy 496,5 millió forint ráfordítással számos területen új esélyt kap a minőségi oktatás objektív feltételeinek megteremtésére. A támogatás felhasználásával a Petőfi téren lévő volt zeneiskola alkalmassá válik a művészeti oktatás fogadására. Teljesen megújul az épület, emellett az elnyert forrásból korszerűsítik a Batthyány iskola épületét, kialakítanak két új tantermet és fejlesztik a sportudvart is. A fejlesztés magában foglalja ezen felül a nyelvi, informatikai, természettudományos és művészeti kompetenciák fejlesztéséhez szükséges eszközök és bútorzatok beszerzését is.

A Kiskunfélegyházi Darvas Általános Iskola legégetőbb problémáinak megoldására csaknem 46 millió forintot lehet költeni. Ez elegendő lesz az iskolaépület fizikai állagának javítása, a vizesblokkok, öltözők felújítása mellett a tornaterem padlózatának cseréjére, és egy új tornaszoba kialakítására. Mindemellett a meglévő, elhasználódott sportpálya helyén rugalmas térburkoló gumilapból készül 800 négyzetméteres pálya, továbbá bővülnek az intézmény szakmai eszközei és taneszközei is.

A Kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium mintegy 115 millió forintból újul meg annak érdekében, hogy immár külsőségeiben, korszerűségében is tartani tudja a lépést az intézmény szakmai hírével. A régóta vágyott összegből új központi fűtés készül, megújul a kémia-, a tornaterem, több tanterem, a biológiai labor és az öltözők, korszerű világítást és fűtést kap a tornaterem, új külső csapadékvíz elvezetést építenek ki, és szakmai eszközöket, taneszközöket is vásárolnak.

Csányi József emlékeztetett arra, hogy a városvezetés és a képviselő-testület 2014-es megválasztása óta kiemelt figyelmet fordít a szociális és köznevelési intézményekre, hiszen tisztában vannak azzal, hogy ezek alapozzák meg a jövő generációjának tudását, emberségét, szakmai és etikai hozzáállását.

– Amint tehettük, visszavettük a működtetést a KLIK-től, ami később ugyan újra átkerült, de a város ennek ellenére is több százmillió forintot költött az általános iskolákra. A Platán és a Dózsa iskolákban felújítottuk a vizesblokkokat, nemrégiben pedig arról is beszámolhattunk, hogy egy teljesen új napköziotthonos óvoda épül Kiskunfélegyházán, 400 millió forint európai uniós forrásból. Ez óriási változás a korábbi időszakhoz képest, amikor folyamatosan szűkültek a helyi oktatás lehetőségei. A szociális és köznevelési intézmények köre a ’90-es évek közepétől fogy Félegyházán. Óvodák és iskolák szűntek meg, vagy veszítették el összevonással önállóságukat. Néhány példa erre: 2001-ben bezárta kapuit a Bajcsy Zsilinszky Általános Iskola, és ugyanilyen sorsra jutott az óvoda is. 2002-ben megszűnt a Dr. Holló Lajos utcai óvoda, 2007-ben a Göllesz Viktor Speciális Általános Iskolát megyei, a Petőfi Sándor Gépészeti Szakközépiskolát pedig alapítványi fenntartásba adta a város. 2008-ban a Kossuth utcai óvoda, 2009-ben a Bankfalui Általános Iskola, 2010-ben a Petőfi Általános Iskola szűnt meg. 2012-ben a Darvas Általános Iskolát vonták össze a TKIKI intézménnyel, 2013-ban pedig valamennyi önkormányzati működtetésű általános iskola és középiskola, gimnázium állami fenntartásba került. Ilyen előzmények után különösen nagy öröm, hogy húszévnyi mélyrepülés után újra felemelkedőben van a félegyházi nevelés-oktatás, amely mindig méltán híres és elismert volt – mondta Csányi József.

A polgármester ezúton is köszönetét fejezi ki a sikeres pályázatok előkészítésében és kidolgozásában közreműködőknek, a tankerületi központ vezetőjének és munkatársainak, amiért hozzájárultak ehhez a Félegyháza számára fontos sikerhez.

T. T.
 

 

 

Kövessen minket a Facebookon is!