Félegyházán tartották meg az Arany János Tehetséggondozó Program tanévnyitóját
Papp Gyula, a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum főigazgatója tanévnyitó beszédében elmondta, hogy Kiskunfélegyházán tíz éve működtetik az Arany János Programot, amelynek során számos sikert értek el. Az elmúlt évek alatt folyamatosan emelkedett a program iránti igény, jelentős diáklétszámot garantálva az intézménynek. Sajnálatos tény viszont, hogy nem csökkent az érintett hátrányos helyzetű családok száma.
Jelenleg országosan mintegy háromezer diák tanul az Arany János Tehetséggondozó Programban, amely tizenhét éve indult a hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatásának céljával. A felmérések szerint ugyanis a kistelepülésekről származó diákok elfogadhatatlanul kis arányban jutnak be a felsőoktatási intézményekbe. Mindez szűkíti az értelmiség utánpótlásának bázisát, így súlyosan veszélyezteti a tudásalapú társadalom kialakulását. A települési különbségek felerősödése pedig tovább rontja a leszakadó térségek és az ott élő emberek kilátásait – tette hozzá a főigazgató.
Az Arany János-program egyik fő célja a végzettség nélküli iskolaelhagyás visszaszorítása. – A statisztikák szerint hazánkban az uniós országokhoz képes tovább emelkedett azoknak a diákoknak a száma, akik végzettség nélkül hagyják el az iskolát. Ezáltal viszont csökken az elsődleges munkaerőpiacon való elhelyezkedési lehetőségük – mondta el a tanévnyitón Orbán Anikó, az Emberi Erőforrások Minisztériumának osztályvezetője.
Az eddigi tapasztalatok szerint a tehetséggondozó programban részt vevő diákok a kiinduló helyzethez viszonyítva országosan is nagyon jó eredményeket érnek el. A továbbtanulás és az ECDL-vizsga sikeressége meghaladta a 90 százalékot, a gépkocsivezetői jogosítványt szinte valamennyien megszerezték, és van olyan iskola, ahol átlagban egynél több nyelvből tesznek sikeres nyelvvizsgát.
s. r.