Program 2014. június 30. 13:50

Háború és roncsok

Képgaléria
Háború és roncsok
Tóth Ferenc roncskutató tart előadást Kecskeméten a Cifrapalotában július 3-án, csütörtökön 18 órától.

Tóth Ferenc eredeti szakmája szerint jégrobbantó, az Országos Vízügyi Főigazgatóság munkatársa. Évtizedekkel ezelőtt találkozott először háborús roncsokkal. Munkakörébe tartozott a hazai vizekben elsüllyedt, a vizekbe zuhant úszóművek, repülőgépek és egyéb szerkezetek feltérképezése és a kiemelés megszervezése. Munkásságát itthon és külföldön is nagyra becsülik, egyebek mellett a Magyar Roncskutató Egyesület tiszteletbeli elnöke.

A Második világháborús eredetű roncsok Magyarország vizeiben című előadás a 2013. évi „Törött szárnyakon” címmel rendezett kiállítás témáját viszi tovább. Az élménybeszámoló során elmeséli legizgalmasabb kutatásait. Szó lesz a vidéken begyűjtött, újrahasznosított háborús eszközökről, melyek egyik bemutatásra kerülő példája egy repülőgép-borításból készült talicska (!) lesz. A tárgyak mellett a kutatás lefolyásának nehézségeit is bemutatja: ennek nagyszerű példája, amikor Ferenc a befagyott Balaton jegén kerékpárral fémkereső keretet vonszolt, majd miután megtalálták a keresett gépet, olvadás szedték ki azt. Megemlékezik a megható, a néhai pilótákhoz kötődő kutatásokról is. Számos gépnél ugyanis emberi maradványok is előkerültek, melyek a szakszerű kiemelés után a méltó nyughelyükre, a hazánkban elesett külföldi katonák temetőibe kerültek.

Fotók: roncskutatas.hu

Kövessen minket a Facebookon is!