Megkezdődött az influenzaszezon
Az influenzaszezon kezdetétől, azaz október elejétől kezdődően az influenzafigyelő szolgálat adatokat gyűjt az influenzaszerű megbetegedések előfordulásáról területenként és korcsoportonként. A figyelőszolgálathoz beérkezett adatok azt mutatják, hogy az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók száma az elmúlt időszakban emelkedett Kiskunfélegyházán, és a környező településeken is – tudtuk meg a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal tisztifőorvosától, dr. Hell Gizellától.
Jellemzően az év harmadik – negyedik hetében kezdődik az influenzajárvány. A megyében már kimutatták a B-vírus jelenlétét, mely zömében az idei influenza okozója. A vírus elsősorban gyerekkorcsoportot és fiatal felnőtteket betegít meg, de a krónikus betegségben szenvedők, az idős, legyengült immunrendszerű egyének minden esetben veszélyeztetettek. Mivel a kórokozó évről-évre változik, ezért a védőoltás egy szezonra szól – mondta el a szakember.
– A vírus terjedésében és a járvány kimenetelében nagy jelentősége van annak, hogy mennyien veszik fel az oltást. Az idei szezonban tovább bővült azoknak a köre, akik jogosultak az ingyenes védőoltásra: a 60 év felettiek, egyes krónikus betegségben szenvedők, várandósok, és az egészségügyi és szociális intézményekben dolgozók mellett a pedagógusok, és az állattenyésztés területén dolgozók is térítésmentesen megkapják a foglalkozás-egészségügyi orvosnál az oltást – hangsúlyozta a tisztifőorvos, majd hozzátette, hogy az átoltottság sajnos még így is alacsony, ami a járvány terjedésének kedvező feltételeket biztosít.
A teljes védettség a védőoltás felvételét követően 10-14 nap alatt alakul ki. Ha valaki az immunitás kialakulásáig eltelt időben találkozik a vírussal, akkor megbetegedhet, de a betegség lefolyása ebben az esetben enyhébb lehet. Épp ezért – a szakember szerint – még mindig nem késő beoltatni magunkat.
Az enyhe idő is kedvez a kórokozó terjedésének, de a járvány mérsékelt fokú aktivitása miatt jelenleg még nem kellett látogatási tilalmat elrendelni a félegyházi kórházban.
A betegség terjedésének mértékét mi magunk is befolyásolhatjuk, helyes magatartással pedig sokat tehetünk a megfékezéséért. Néhány fontos aranyszabály betartásával megóvhatjuk magunkat, családunkat, környezetünket a megbetegedéstől. Ebben az időszakban kerüljük a zsúfolt helyeket, ha megbetegszünk legyünk tekintettel másokra: ne menjünk, és beteg gyermekeinket se vigyük közösségbe, ne vigyük a fertőzést tovább. Mivel a vírus cseppfertőzéssel terjed, használjunk zsebkendőt köhögésnél, tüsszentésnél, hiszen ezekben az esetekben kórokozók milliói kerülnek a levegőbe.
K.G.
Fotó: Kiss Gabriella