Zöld energiaáttörés előtt áll Félegyháza
Fotó: archív
– Azt ma már senki sem kérdőjelezi meg, hogy a jövő energiaforrásai alapvetően eltérnek majd a mai gyakorlattól. Hogyan építhető be ez a tendencia egy város mindennapi életébe?
– Már 2014-ben ígéretet tettünk választóinknak a Munkára Félegyháza program keretében, hogy egy merőben új energetikai szemléletet honosítunk meg. A távlati koncepció lényeges eleme – amit azóta is képviselünk – hogy ahol lehet, ott napenergiával váltjuk ki az elektromos áramot. Ennek első lépése volt a városi strand tetején elhelyezett, 50 kWattos, háztartási méretű kiserőmű. A napelemek több mint két éve folyamatosan termelik itt a villamos energiát, nagyban hozzájárulva a strand üzemeltetési költségeinek a csökkentéséhez. A második lépés a félegyházi közvilágítás korszerűsítése volt. Az új ledes izzóknak köszönhetően éves szinten 10 milliókban mérhető a megtakarítás. Ez tette lehetővé, hogy eddig 300 új lámpatestet tudtunk kihelyezni a városban, és a ciklus végéig még legalább ennyit tervezünk. Ez akkora léptékű közvilágítás-fejlesztésnek számít, amire egyszerre még soha nem volt példa Félegyházán.
– Hogyan tovább?
– Már cégvezetőként megtanultam, hogy pénzt fektetni olyan beruházásba érdemes, ami megtérül. Ennek szellemében 400 millió forintos pályázatot nyújtottunk be nemrégiben 26 közintézményünk napelemmel való ellátására. Így terveink szerint 2018-ban újabb 626 kWatt teljesítményű naperőmű létesül a városban. Ettől újabb, több 10 millió forintos megtakarítást remélünk. A polgármesteri és fejlesztési kabinetben energetikai szakközgazdász végzettségű kolléga is dolgozik, akinek a kezdeményezésére kiléptünk az egyetemes szolgáltatás kereteiből, és ma már a szabad piacon szerezzük be a villamos energiát. Bár az elmúlt években elindult egy árnövekedési tendencia, így a korábbiakhoz képest versenyképesebb árat tudtunk elérni. Fejlesztettük a távfűtést kiszolgáló hőközpontot, aminek az eredménye hatékonyabb hőenergia termelés lett, és terveink vannak a helyi távhő megújuló energiával történő fejlesztésére is. Intézményeink felújításánál és korszerűsítésénél ugyancsak az elsődleges szempontok között van a legkorszerűbb energetikai besorolás elérése.
– Energetikai szempontból milyennek látja öt év múlva Félegyházát?
– Ezzel a kérdéssel már átnyúlunk a következő önkormányzati ciklusba. De azt kijelenthetem, hogy 2022-ig legalább további 1000 kW napelem-kapacitás telepítését tűztük célul, és a közvilágítási lámpaoszlopok közül is jónéhányat szeretnénk hálózat helyett napelemmel működtetni.