Biztonságos fészkek várták a hazatérő gólyákat
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság egyik kiemelt feladata a fokozottan védett fajok, így a fehér gólya védelme, szaporodásuk segítése, az élőhelyük megóvása. A gólya népszerű madár a lakosság körében, és ahol fészek van, ott a helyiek figyelemmel kísérik az életüket. A valami oknál fogva veszélybe került gólyafészkekről így sok bejelentést kap az igazgatóság és az áramszolgáltató is.
A hazai gólyafészkek többsége a települési kisfeszültségű elektromos hálózat oszlopain van. Az áramütés kockázata így már a szárnyaikat még csak próbálgató fiókákat is veszélyezteti, mert szárnyuk könnyen a vezetékekhez érhet, zárva az áramkört. Esős időben pedig még nagyobb a rövidzárlat veszélye. Ezt küszöböli ki a megemelt gólyakosár, amely érintésvédelmi szempontból megfelelő távolságra, egy méterre emeli a fészket a feszültség alatt lévő vezetékektől.
– A fészektartó kihelyezéseket és cseréket csak az áramszolgáltatóval együttműködve tudja ellátni a természetvédelmi őrszolgálat. Ebben az esetben a gólyakosárra egy előre elkészített, ágakból és vesszőkből font új fészekalapot is erősítünk, megkönnyítve ezzel a fészekrakást a gólyapárnak – mondta el Tamás Ádám, természetvédelmi őrkerület-vezető.
– Idén több településen is szükségessé vált a fészektartó kosár cseréje vagy a közvetlenül a vezetékekre rakott fészkek magasítóra helyezése: Pirtón, Kiskunmajsán, Kisszálláson, Tompán, Bácsalmáson, Madarason, Jánoshalmán, Petőfiszálláson, Izsák környékén és Algyőn végeztünk ilyen jellegű beavatkozásokat. A kivitelezési munkák minden esetben a gólyák érkezése előtt történtek meg – tette hozzá.
A telelésből hazaérkezett gólyák gond nélkül elfoglalták az új fészekalapokat és már meg is kezdődött bennük a költés.
Az igazgatóság ezúton is megköszöni az NKM Áramhálózati Kft-nek az elvégzett munkák során nyújtott közreműködést.
Fotók: Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság