Megsebzett férfiak
A szakemberek szerint sokan képtelenek a kötődésre, ami pedig tanulható. Más gyakori problémák oka ugyancsak kezelhető mederbe terelhető önfejlesztéssel, türelemmel és szeretettel. Kevés pár ismeri fel időben a problémát, és mer, illetve akar is tenni a megtartása érdekében. Valamiért még mindig tartja magát az a felfogás, hogy a kapcsolat javításához segítséget kérni egy szakembertől „ciki”. Pedig, ha ezt időben megtennék, talán megmenthetnék a megfeneklett kapcsolatot. Akiknek van ehhez bátorsága, már tesznek egy lépést a megoldás felé vezető úton.
Férfiak a válás után
Egy párkapcsolat megromlásáért mindkét fél felelős. A közvélekedés általában a nőkre tekint szenvedő félként, pedig ez nem mindig van így. Ne feledkezzünk meg a férfiakról sem, akik sokszor a társadalom negatív ítéletével találják szemben magukat, ha feleségüktől, gyermekük anyjától külön élnek. Pedig a háttérben sokféle sors rejlik. Akadnak nők, akik a gyermek születést követően elhatárolódnak, elhidegülnek a férfitől, és képtelenek összeegyeztetni az anya és a nő szerepet. Így gyorsan eltűnhet életükből az intimitás, a csábítás, a szexualitás. A mindennapok gondjai közepette a pár nem fordít elég figyelmet a meghitt beszélgetésekre, a testiségre, simogatásra, dicséretre és köszönetre, a másik teljesítményének elismerésére. Egy korábbi cikkünkben félegyházi nőkkel beszélgettünk a válás utáni tapasztalatokról. Ezúttal férfiakkal tettük ugyanezt.
Győzött a szerelem
András a hosszan tartó, de érzelmektől már mentes házasságát úgy zárta le, hogy szerelmes lett egy nála jóval fiatalabb gyermekes anyukába. Nem volt egyszerű a döntés két közös gyermek és unokák mellett, de mivel a tüzet már a megszokás és a gazdasági érvek összekötő ereje váltotta fel, a szerelem győzött. Most úgy véli, már előbb meg kellett volna hoznia ezt a lépést, és akkor talán kevesebb sérelmet vittek volna magukkal külön életükbe.
Bűntudattal egy életen át?
Jónás, a harmincas évei végén járó férfi, aki a húszas éveiben még úgy gondolta, hogy megtalálta a neki szánt boldogságot. Néhány éves házassága alatt nagycsaládossá vált. Mivel akkoriban indult be a karrierje, nem sok időt töltött a családjával, minden energiáját felemésztette a munka és az előrejutás. Elhanyagolt felesége túlterhelt volt és állandóan fáradt, ami jó hivatkozási alapnak bizonyult kihátrálni az intimitás megéléséből. Lassan, de biztosan hűlt ki a kapcsolatuk. Végül elváltak, azóta mind a két fél keresi a párját. A gyerekek az édesanyjukkal maradtak, de mindenben számíthatnak az édesapjukra is. Jónás mégis folyamatosan ostorozza önmagát a kérdéssel: vajon érdemes volt-e feláldozni kapcsolatát az anyagi jólét oltáránál.
Magány után család
Károlyt három gyermekkel, a legkisebb születése után hagyta el felesége, aki azóta meg is halt. Az apa két iskoláskorú gyermekkel és egy párhetes babával maradt magára, és a nagyon nehéz időszakban is helyt állt. Egyedül, de nem magányosan nevelte a kicsiket, amiben sok segítséget kapott a nagyszülőktől és a barátoktól. Az édesanya soha sem talált vissza lelkileg a családjához, még halála előtt elhidegültek tőle gyermekei. Hosszú idő után végül Károlyra is rátalált a megérdemelt szerelem. Nemrégiben nem csak új kapcsolata lett, de az asszony és a gyerekek is teljes elfogadással vannak egymás felé. Így végre igazi családként tudnak élni.
V. B.