Mezítláb járhatnak az óvodások a talpasösvényen
Hazánk egyre több óvodájában épülnek meg a jótékony élettani hatással bíró mezítlábas ösvények. Kiskunfélegyházán az elsőt a Petőfi-lakótelepi Százszorszép Óvodában építették ki az intézmény, a Kézenfogva a Darvas téri Óvoda Gyermekeiért Alapítvány és a szülők összefogásával, ahol a gyerekek szabadon mászkálhatnak pőre tappancsokkal, az egészséges életmód jegyében. A talpasösvény talaját földes-fás, füves, kavicsos, homokos, részek alkotják, de lehet vízben sétálni, gerendán, kötélen is egyensúlyozni – mondta el a baon.hu érdeklődésére Fricska Gyöngyi, a Kiskunfélegyházi Napközi Otthonos Óvoda intézményvezető-helyettese.
A talpasösvény jó hatással van az anyagcsere-folyamatokra, felpezsdíti a vérkeringést, erősíti az érfalakat, stimulálja a talpi reflexpontokat, ami elősegíti a talpi érzékelés kifejlődését, illetve csökkenti a lúdtalp kialakulásának esélyét. Jótékony hatással van az idegrendszerre, valamint közrejátszik az egyensúlyérzék fejlődésében is. Az sem elhanyagolható szempont, hogy a gyermekek játékos formában ismerkednek meg az ösvényen található természetes anyagokkal. A gyermekek először kicsit megilletődve és bátortalanul tették meg az első lépéseket az új talpasösvényen, de a második próbálkozásnál már nagyon élvezték a talpukat csiklandozó talajt.
– A lakótelepi óvoda a szülők, az alapítvány és a fenntartó önkormányzat segítségének köszönhetően folyamatosan fejlődik, s rövidesen megújul az intézmény egyik csoportszobája. A nyár folyamán megtörténik a helyiség festése, lambériázása, illetve új drapériák kerülnek felhelyezésre. A talpasösvény kialakítása Lantos Szabolcs, az intézmény gondnokának keze munkáját dicséri. A faszobrász a napi munkája mellett is nagyon sokat tesz azért is, hogy még szebbé, otthonosabbá tegye az óvodát – emelte ki Fricska Gyöngyi.
– A talpasösvény mobil, melyet ennek köszönhetően nem csak a lakótelepi óvodások próbálhatnak ki. A közeljövőben megrendezésre kerülő fesztiválon kialakított gyermeksarok egyik része lesz a mezítlábas gyalogút – tette hozzá Lantos Szabolcs.
Talpasösvényt a kertbe is
Az ösvényt a 19. században élt természetgyógyász, Sebastian Kneipp találta ki. Arra a következtetésre jutott, hogy az egészség és a természettel való együttélés összefügg egymással. Gyalogos pályát akár saját kertünkbe is építhetünk.