Bács-Kiskunban létesül az ország 11. natúrparkja
Kelebián, a Sántha Márta Művelődési Ház adott otthont annak az ünnepségnek, amelyen Maczkó József, a Felső-Bácskai és Homokháti Értékmegőrző Natúrpark Egyesület vezetője átvette a natúrpark névhasználat jogosultságát igazoló dokumentumot, a kezdeményezésben részt vevő települések vezetői pedig a tagságot elismerő okleveleket.
A natúrpark előkészítése keretében 2014-től kezdődően, Kelebia Község Önkormányzatának koordinálásával, natúrparki szakértők bekapcsolódásával számos szakmai fórumra, egyeztetésre, terepbejárásra, tanulmányútra, közösségépítő műhelyre, tájsétára került sor. Mindez később alapjául szolgált a natúrpark megalapozó szakmai háttértanulmányának és egy fejlesztési koncepció megszületésének. A natúrpark életre hívásának célja, hogy a térség jellegzetes és gazdag természeti, tájképi és kultúrtörténeti értékeit, örökségeit - egy tájszintű együttműködés keretében - megőrizze, az utókornak átadhassa és minél több emberrel megismertesse.
A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat elismeri és fontosnak tartja e térség fejlesztési elképzelését, ezért ennek támogatásaként és kiegészítéseként mintegy 200 millió forintos pályázati támogatást nyert el a területen áthaladó EuroVelo 13 kerékpáros útvonal és környezetének ökoturisztikai fejlesztésére. A projekt keretében a kerékpáros útvonal Hercegszántó és Kelebia közti szakasza, valamint a nyomvonalat övező Felső-Bácska Homokhát Natúrpark közös ökoturisztikai fejlesztése valósul meg. A térség turisztikai szolgáltatásának kibővítésével nő annak vonzereje, s várhatóan mind többen érkeznek hozzánk pihenni, kikapcsolódni és életre szóló élményeket szerezni.
Vezető fotó - illusztráció - Hét Patak Gyöngye Natúrpark