Idén is igényelhető a méhnyakrák elleni védőoltás
A magyar nők körében a méhnyakrák okozta halálozás kiemelkedően magas, az Európai Uniós országok átlagának mintegy háromszorosa. Magyarországon éves szinten 1500 új megbetegedést észlelnek és sajnos mintegy 500 asszony veszti életét ebben a betegségben.
A humán papilloma vírus (HPV) elleni védőoltást a 2014/15-ös tanévben vezették be Magyarországon a 12 éves lányok körében. Célja a méhnyakrák megelőzése és az ebből adódó halálozás csökkentése. A HPV fertőzés nemi érintkezéssel terjed, akár egy alkalom is elég a vírusfertőzés kialakulásához.
A védettség kialakításához két oltás szükséges, 6 hónap különbséggel. Az oltásokat iskolai kampányoltás keretében kapják meg a serdülő lányok. A védőoltás önkéntes, beadásához a szülő vagy gondviselő írásbeli nyilatkozata szükséges. A vakcina első adagját októberben adják be az iskolaorvosok, a második oltást pedig 2019 tavaszán.
A méhnyakrák megelőzését szolgáló védőoltást azok is beadathatnak maguknak, akik nem tartoznak a kampányoltási program célcsoportjába, hiszen gyógyszertári forgalomban – térítés ellenében – a vakcina hozzáférhető. Az oltóanyag vényköteles, ezért a háziorvos írhatja fel.
A védőoltás alkalmazása mellett is fontos a rendszeres szűrővizsgálat a későbbiekben, mert minél korábban fény derül a problémára, annál nagyobb eséllyel gyógyítható a betegség. Hazánkban a népegészségügyi szűrés keretében az életkor alapján veszélyeztetett, minden 25 – 65 év közötti nőt hívnak háromévente méhnyak szűrővizsgálatra.
Kutatások szerint azok, akik megkapják a HPV elleni vakcinát, magas szintű védettséget élvezhetnek legalább nyolc éven keresztül, de várhatóan jóval tovább is.
A védőoltással kapcsolatos információkért a szülők bátran keressék az iskolavédőnőt és az iskolaorvost. Emellett felkeresheti háziorvosát, családja gyermekorvosát és az Önhöz legközelebbi védőoltási tanácsadót is.
Hasznos információk találhatók továbbá a www.antsz.hu/hpv oldalon.