Kiállítás-sorozat a Cifrapalotában
A Kecskeméti Katona József Múzeum képzőművészeti gyűjteményének művészettörténeti szempontból egyik legjelentősebb egysége a Farkas István–Glücks Ferenc-hagyaték, melynek révén a magyar művészet legjelentősebbjei, nagy magányosai közül háromnak is (Mednyánszky László báró, Farkas István és Nagy István) életművet érzékeltető minőségű és nagyságú anyagával rendelkezünk - mondta Gyergyádesz László művészettörténész a kecskemetihir.hu érdeklődésére.
A múzeum ezt tudta kihasználni, amikor az I. világháborút különleges szemszögből, az ott résztvevő három híres magyar alkotó rajzain és festményein mutatja be. Ha annak idején a monarchia hadügyi vezetői is úgy érezték, hogy a fotográfusok, filmesek és a haditudósítók mellett nem hiányozhat a művészi megközelítés sem (e célból jött létre az ún. Kunstgruppe), akkor a múzeum sem hagyhatja ki ezt a lehetőséget, amikor a nagy háborút az átélhetőséget szolgáló, emberközeli módon kívánja bemutatni a 21. század embere számára.
A nagyobb és kisebb festmények, grafikák mellett a művek egy jelentős része vázlatkönyvekben található. Ez utóbbiakat részint digitálisan feldolgozva tálalja a látogató, hogy minden egyes oldalt meg lehessen nézni, de természetesen, a legtöbb esetben az eredeti műveket mutatja be a múzeum.
A kiállításon emellett még láthatóak lesznek Nagy István bakaportréi a Fővárosi Képtárból és Mednyánszky egy nagyobb kompozíciója a szolnoki múzeumból. A falakon az alkotások minél teljesebb értékű megértését, befogadását elősegítendő naplórészletek is olvashatóak Mednyánszkytól és Farkas Istvántól. A múzeumi élmény teljességét szolgálja végül az a 16 oldalas, 29 színes reprodukciót és 4 képeslapot is tartalmazó, magyar-angol nyelvű kiállításvezető-kiadvány.
Első kép: Mednyánszky László - Katonatiszt
Második kép: Nagy István - Népfelkelő
Harmadik kép: Farkas István - Vázlatkönyvi rajzok, 1916