Küzdelem, kitartás, hazaszeretet
A Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés egyhangú döntéssel megyei emléknappá minősítette szeptember 29-ét, dr. Szobonya Zoltán mártírhalálának napját, azzal a szándékkal, hogy a jánoshalmai 1956-os forradalmi megmozdulások egyik szervezőjének, majd vezetőjének méltó emléket állítson, valamint tiszteletüket fejezzék ki azoknak a honfitársainak, akik harcoltak a nemzetet felemelő és felszabadító eszmékért.
Az emléknapon huszonnégy személy kapott kitüntetést, akiknek lelkében és életútjában a forradalom és szabadságharc évei mély sebeket hagytak. Akadt, akit 1945 márciusában hurcoltak orosz fogságba, ahol összesen harminchárom hónapig dolgoztatták. Volt, akit kisgyermekként kilakoltattak, szüleit bebörtönözték, családja házát és birtokait elvették. Többeket ítéltek börtönbüntetésre, bocsájtottak el munkahelyéről, vagy vittek munkaszolgálatba, ahol hosszú hónapokat, éveket kellett könyörtelen körülmények között tölteniük.
Rideg László, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke beszédében kiemelte:
– A mi feladatunk, hogy méltón emlékezzünk a kommunizmus ártatlan áldozataira, és mindent elkövessünk azért, hogy a jövendő nemzedékek mentesek legyenek a kommunizmus mételyétől, ismerjék, óvják értékeinket, büszke tagjai legyenek nemzetünknek.
Az ünnepségen előadást tartott dr. Bank Barbara történész, aki bővebben kitért az elnyomó rendszer borzalmaira és megaláztatásaira, majd őt követte Kerpics Miklós, aki Faludy György: Kihallgatás című művét szavalta el a jelenlévőknek.
A Mayossa Hagyományőrző Egyesület néptánccal működött közre, továbbá köszönetet mondott Szobonya Csilla, dr. Szobonya Zoltán lánya is. A megemlékezés a kecskeméti börtön falánál folytatódott, ahol az ünnepélyes műsort követően a jelenlévők megkoszorúzták dr. Szobonya Zoltán emléktábláját.
Fejet hajtottunk mindazok előtt, akik szembeszálltak és hallatták hangjukat az elnyomó rendszer ellen. Emlékeztünk azokra, akik a diktatúra árnyékában éltek és tisztelegtünk azok előtt, akik az egész nemzet szabadságáért küzdöttek.
„Hazámért és Jánoshalma népéért!” - dr. Szobonya Zoltán mondata, amely ékes példája annak a küzdelemnek, kitartásnak és hazaszeretetnek, ami e forradalmat és szabadságharcot olyannyira jellemezte.
Dr. Szobonya Zoltán emléklapot kapott: Banyári Pál, Csipkereki István, Dobos Lénárd, Dugár Lajos, Farkas Vencel, Fuchs József, Hirsch Imre, Horváth Gellért, Jakus Dezső, Kiss János, Klúcsó Ferenc, Kováts László, Kürtösi László, Losonczi Péter, Markó Ferenc, Pauer Károly, Trencsényi László, Ungvári Ferenc, Vörösváczky Jánosné, Zsikla József
Dr. Szobonya Zoltán posztumusz emléklapot kapott: Kurucz György, Nyúl Mihály, dr. Orosz László, Bernáth Gábor