Szakértőnktől - Az örökhagyó vagyonvédelmi eszközei a kiskorú, vagy esetlegesen inkompetens örökösei megóvása érdekében
Először is a Ptk. lehetőséget biztosít arra, hogy az örökhagyó végrendeletében úgy rendeljen vagyont a kiskorú gyermeknek, hogy annak kezeléséből egyik, vagy akár mindkét szülőjét kizárja, ilyenkor a gyámhatóság a gyermek nagykorúságának eléréséig un. vagyonkezelő gyámot rendel ki a kiskorúnak ezen vagyonára. A vagyonkezelő gyám személyére vonatkozóan pedig az örökhagyó szintén tehet javaslatot, amelyet a gyámhatóságnak a gyám személye kijelölésekor figyelembe kell venni.
A másik lehetőség egy viszonylag új jogintézmény, amelyet a 2014-ben hatályba lépett új Ptk. vezetett be angolszász mintára, ez pedig a bizalmi vagyonkezelő intézménye. Ezen konstrukció lényege, hogy a kijelölt vagyon a bizalmi vagyonkezelő tulajdonába kerül, a vagyonkezelő pedig a ténylegesen már az ő tulajdonában álló javakkal a vagyonrendelő által kijelölt kedvezményezett (végrendelet esetében az örökös) javára köteles rendelkezni. A kezelt vagyon a vagyonkezelő saját vagyonától és az általa kezelt egyéb vagyonoktól elkülönült vagyont képez, amelyet a vagyonkezelő köteles külön nyilvántartani.
A különbség a két jogintézmény között, hogy a vagyonkezelő gyám nem szerez tulajdonjogot a rendelt vagyon tekintetében, illetve a bizalmi vagyonkezelő esetében az örökhagyónak jóval nagyobb a mozgástere, hiszen mind a vagyonkezelő személyét, mind pedig a vagyonkezelés időtartamát szabadon meghatározhatja. Ez utóbbinak főként akkor van jelentősége, ha a vagyonkezelés időtartama nem a nagykorúság elérésétől, hanem egyéb feltételtől pl. szakirányú végzettség megszerzésétől függ, abban az esetben, ha az örökös nem rendelkezik azokkal a kompetenciákkal, ami a vagyon (pl. egy cég) kezeléséhez szükséges. Itt ugyanakkor a bizalmi jelleg rendkívül fontos elem, hiszen a vagyonkezelő csupán a vagyonrendelő, illetve a kedvezményezett felé tartozik elszámolási kötelezettséggel.
dr. Csonka Péter
közjegyző