Szakmai tanácskozást folytattak a megye polgármesterei
A megyei önkormányzat legfőbb célkitűzése egy olyan környezet megteremtése, ahol jó élni, ahol elégedettek az emberek és erős a kötődésük lakóhelyükhöz. Ennek érdekében mindent megtesz és a jövőben is motorja lesz. – Boldog megyét tervezünk – mondta Rideg László megyei elnök a rendezvény megnyitóján – ezért is hívtunk sok jó gyakorlatot bemutató előadót a rendezvényre. Példájuk a mi vidékünk fejlesztéséhez is megoldást mutathat. Kollégáimmal Bács-Kiskun megye fejlesztését tűzték ki célul. Látjuk magunk előtt a földből előtörő épületeket, a megújuló közterületeket, fejlődő gazdaságunkat. Bács-Kiskun megye az élen jár a fejlesztések terén, köszönhetően annak, hogy a ciklus kezdete óta együtt tudunk gondolkodni, tervezni a települések első embereivel.
Ezt Huszár Richárd, a Pénzügyminisztérium program-végrehajtási főosztályvezetője is megerősítette, majd a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program megvalósításának országos és Bács-Kiskun megyei aktualitásairól beszélt. Megyénkben valamennyi TOP felhívást meghirdettek, egyedül az energetikai fejlesztéseket támogató felhívás van nyitva. A beadott pályázatok 15-20 százaléka elkészült, a többi a megvalósítás és a tervezés különböző stádiumában tart. Több esetben okoznak gondot a megnövekedett költségek, amelyek orvoslására stratégiát dolgozott ki a szaktárca, és igyekszik azokra megoldást találni, hiszen a cél az, hogy a projektek minőségben megvalósuljanak, a településen élők elégedettek legyenek és emelkedjen életszínvonaluk.
Szó esett a megyeszékhely fejlődéséről is, Bogasov István tanácsnok mutatta be a kecskeméti fejlesztéseket és kiemelte: nem azok száma, forintösszege, hanem minősége számít.
Az, hogy mennyire fontos az adott térség életben maradásának és fejlődésének érdekében az ott élők gondolkodásmódja, identitása, két település is jól példázza. Nagypáli és Alsómocsolád lelkes és csillapíthatatlan elhivatottsággal dolgozó polgármesterei elárulták a résztvevőknek, hogyan tudtak településeik parányi voltuk ellenére is óriási fejlődést elérni. Mindkét község kiemelkedő példája annak, hogy egy kicsiny település, amely nem bővelkedik erős adottságokkal, képes életben maradni, növelheti lakosainak számát, működhet környezetbarát módon és kiemelkedően pozitív görbét írhat le a fejlődés útján.
A számos egyéb, önkormányzatokat érintő témát felkaroló előadás után a fórum résztvevői megyei bormustrán vehettek részt, amelyet első alkalommal rendezett meg a megyei önkormányzat. A megye borászai mutatták be a legjobb boraikat a polgármestereknek, jegyzőknek, valamint megyei államigazgatási szervek és meghatározó vállalkozások vezetőinek.