Élőben nézheti, ahogy Rembrandt mesterművét restaurálják
Rembrandt: Éjjeli őrjárat (1642), 363x437 cm, Riijskmúzeum, Amszterdam
Ez a festmény legátfogóbb vizsgálati és restaurálási projektje" – mondta Taco Dibbits, az évente több mint kétmillió látogatót fogadó Rijksmuseum igazgatója. Ebben a képtárban őrzik a világ legnagyobb Rembrandt-gyűjteményét.
Az Éjjeli őrjárat Rembrandt van Rijn (1606-1669) mesterműve. A festő 1642-ben kapott megbízást arra, hogy bemutassa a Frans Banning Cocq kapitány vezette amszterdami polgárőrséget.
A restaurálási munkálatokat nem laborban végzik, hanem a múzeum Ehrengalerie nevű termében, ahol a gyűjtemény fő alkotásait állítják ki. A 17 négyzetméteres képet kiveszik a keretből és egy speciálisan elkészített festőállványra helyezik. E köré egy üvegtermet építettek, ahol a szakértők dolgozhatnak.
A legújabb technikákkal, szkennerekkel, lézerekkel és mikroszkópokkal vizsgálják meg az alkotást. Több ezernyi, nagy felbontású képet készítenek róla. Ennek a szakasznak a végén elképzelhetetlen mennyiségű, több terabájtnyi információ fog rendelkezésre állni. Ezeknek az adatoknak az elemzése alapján fogják restaurálni a képet – közölte az intézmény.
A festmény stabil állapotban van, néhány helyen azonban elmosódtak a színek és az öregedés más jelentős nyomai is láthatóak. A kép jobb alsó területén lévő kutyát például egy fehéres réteg borítja.
A munkálatokat élőben az interneten is figyelemmel lehet követni.
Az Éjjeli őrjáratot legutóbb 1976-ban restaurálták az után, hogy egy pszichésen beteg férfi késsel kárt tett az alkotásban.
Egyelőre nem tudni, mennyi időre lesz szükség a munkához, a költségeket hárommillió euróra (973 millió forintra) becsülik. A Rijksmuseum és a Rembrandt-szakértők remélik, hogy a kutatással több információt szerezhetnek a kép keletkezésének körülményeiről és a Rembrandt által használt színpigmentekről.