Sport 2019. augusztus 23. 16:00

Kárpát-medencében Sakkozó Magyarok XXIV. Világtalálkozója

A Lakitelek Népfőiskola adott otthont a Kárpát-medencében Sakkozó Magyarok XXIV. Világtalálkozójának augusztus 10-e és 18-a között.

Az 1996-óta évente megtartott rendezvényen már mintegy 700 sakkozó járt, közülük négyen: Bicskei Mihály és Farkas Tibor Magyarkanizsáról, Donkó Mátyás Kecskemétről és Szatmáry-Révai József Munkácsról minden alkalommal itt tudott lenni.

A rendezők a találkozó legfőbb céljának a magyarság összetartozásának ápolását tekintik, amelyhez az idén is csodálatos környezetet biztosítottak. A záróünnepségen plakettek, serlegek, könyv- és tárgyjutalmak találtak gazdára.

Különdíjat vihettek haza az örökös résztvevők: a két legfiatalabb, Gyöpös István (5 éves), Bátorkeszi és Paskuj Patrik Mátyás (9) – Újpest, a vak sportoló, Tüzes Gyula – Kecskemét, Kósa Jenő – Ómoravica, az ifjúsági Udvardi Zalán – Szentes, a női Buri Petra-Zsuzsanna – Tolna, a Bács-megyei Világos Nándor – Mohol, a Bács ifi csapatból Hideg Ferenc Bendegúz – Kiskunfélegyháza, az erdélyiek Polner József – Szatmárnémeti és Sándor Tamás – Korond, a Kárpátaljai Szatmáry-R József – Munkács, a vajdasági Váradi László – Zenta, a felvidéki Bárczi Tibor – Bátorkeszi, a Kiskunfélegyházi Honvéd Testedzők Köre legjobbjai Kemény Csaba és Hideg Gergő Benedek (ifj.), valamint a kecskeméti TÁKISZ SE játékosa, Donkó Mátyás.

A TANDEM-verseny bajnoka a Harci-Sasok (Udvardi Zalán és Buri Petra Zsuzsanna), a VILLÁM-CSB (4 fő), a CSUKERDA (Udvardi Zalán, Keresztes Richárd, Frink Ferenc, Keresztes Márk, Marosi Csaba, Keresztes Zoltán), itt Bács-megye legjobbja a TLSE Kecskemét csapata lett (Siklósi Zoltán, Varasdy Imre, Brandics József, dr. Lovas Dániel).

A VILLÁM egyéni verseny dobogósai: I. Keresztes Richárd Kecskemét (Bács-I.), II. Udvardi Zalán Szentes, III. Miszler Levente Kecskemét, a női különdíjasok Dolnik-Domány Zsófia Bátorkeszi, Nagy Noémi Csongrád (Bács-I.).

A gyermektábor Rapid verseny érmesei: I. Kardos Levente Kecskemét, II. Topercer Márton Tatabánya, III. Buri Petra Zsuzsanna Tolna/Velence.

A KHTK különdíját Hideg István Benjámin és Buzder-Lantos Sára nyerte. A nem versenyzők közül I. Kocsis Evangelina, II. Kocsis Áron (Budapest), III. Bárány Péter (Csongrád).

A Felnőtt (OPEN) verseny bajnoka Farkas Tibor Magyarkanizsáról, hosszú idő után újra diadalmaskodott (az elsőt 1996-ban, az ötödiket 2000-ben nyerte meg, II. Harmatosi József Budapest, a címvédő (2018. győztese), III. Benedek István Korond-Szigetszmiklós, IV. Dolnik Attila Bátorkeszi, V. Kovács Milán Tatabánya-Győr, VI. Vargyas Zoltán, Budapest.

A találkozó legfőbb célját most is elérte, a versenyzők a tábla mellett nem ellenségek, csak ellenfelek voltak, persze aktívan, megalkuvás nélkül játszottak, amit az alábbi parti is igazolhat, amely nem mondható szalonreminek, inkább példázza a későbbi bajnok győzni akarását:

Kovacs Milán (1996) – Farkas Tibor (2300) [B25]

1.e4 c5 2.¤c3 ¤c6 3.g3 g6 4. ¥g2 ¥g7 5.f4 d6 6.d3 e6 7.¤f3
¤ge7 8. ¥e3 b6 9.d4 0–0 10.0–0 d5 11.exd5 ¤f5 12. ¥f2 ¤cxd4
13.¤e5 exd5 14.¤xd5 ¥e6 15.c4 ¦c8 16.g4 ¤e7 17.¤e3 £c7 18.
¥g3 ¦cd8 19. £e1 f5 20.h3 ¦fe8 21.¦d1 ¢h8 22. ¢h2 ¥g8 23.
£f2 ¦f8 24. £e1 ¤e6 25.¤d5 ¤xd5 26. ¥xd5 ¤d4 27. ¥xg8 ¢xg8
28.¦f2 ¦de8 29. £h1 fxg4 30.hxg4 ¥xe5 31. £d5+ £f7 32.fxe5
£xd5 33.¦xf8+ ¢xf8 34.cxd5 ¤f3+ 35. ¢h3 ¤xe5 36.¦f1+ ¤f7
37.a4 ¦e4 38.a5 bxa5 39. ¥d6+ ¢e8 40. ¥xc5 ¦e5 41.¦d1 a6 42.
¢g3 ¢d7 43. ¢f4 g5+ 44. ¢f3 ¤d6 45. ¥f2 ¦e4 46.¦h1 ¦f4+ 47.
¢e2 ¦e4+ 48. ¢d3 ¦e7 49. ¥e3 ¤f7 50. ¢d4 h6 51. ¥d2 ¦e2 52.