Program 2014. szeptember 2. 11:30

Szobori búcsú Ópusztaszeren

Szobori búcsú Ópusztaszeren
A régi Szobori búcsúk hangulatát idézek fel szeptember 7-én, amikor is a környékbeliek fogatokon, kordékon, lovas kocsikon érkeznek a búcsúra. Az ünnep alkalmából kitárul a székelykapu és ingyenes programokkal várják a kikapcsolódni, ünnepelni vágyókat. A püspöki szentmisén arra is fény derül, ki lesz az idei Szer Üzenete-díjas.


Az ünnep az Emlékpark történetéhez szorosan kapcsolódik: 116 évvel ezelőtt jöttek itt össze először, hogy megemlékezzenek Árpádról, a honszerző vezérről. Az összejövetelekhez mindig kapcsolódott szentmise is, ezért a környékbeliek "szobori búcsú" néven kezdték emlegetni a Kisboldogasszony ünnepnapján tartott megemlékezéseket. A szobor Árpádot, a búcsú – katolikus ünnepként – keresztény múltunkat jelenti. A monostor romjai között bemutatott püspöki szentmisén adjuk át évről évre a Szer Üzenete-díjat, olyan magyar embereknek, akik életükkel, munkájukkal Szer üzenetét - hit, megmaradás, hűség, hazaszeretet - juttatják el embertársainkhoz.

10:00 Kocsik zenés bevonulása. Vendégeink felszállhatnak bármelyik kocsira - Főpénztár - Szer monostora 10:30 Ünnepi püspöki szentmise és Szer Üzenete-díjátadás. Celebrálja: Dr. Kiss-Rigó László megyéspüspök -  Szer monostora
11:30 Honfoglalás-kori lovasbemutató - Lovas pálya
12:30 Fogatok, lovas kocsik bemutatása: Lovas kocsik szépségversenye. Szavazzon Ön is a legszebb fogatra! -  Kun Halom melletti füves terület
14:30 Honfoglalás-kori lovasbemutató - Lovas pálya
15:00 Fogatok eredményhirdetése - Kun Halom melletti füves terület
 

Egész napos programok:

- Tarhonya Banda hagyományos dél-alföldi tekerő muzsikája - Skanzen/Olvasókör
- Üllési Fonó Táncegyüttes és Rozsdamaró zenekar "Nagyapáink táncaiból" interaktív folklór foglalkozások -  Skanzen
- "Volt egyszer egy oskola…" - Skanzen
- Csigacsináló - Skanzen
- Vándorfotós - Skanzen
- Kemencében sült fonott kalács - Skanzen
- Gyalogos csendőr - Skanzen
- Szőrmentén Fonó a Vackor Környezet és Természetvédelmi Egyesülettel - Skanzen
- Bergendóc Szociális Szövetkezet "Évezredek a Tisza-mentén" - helyi értékek, termékek interaktív bemutatása -  Skanzen/Szatócsbolt mellett
- Népi gyermekjátszó - Skanzen
- Kézműves foglalkozás -szalma-, csuhé- és gyékényfigurák készítése - Puszta Háza
- Ókörös Trió- "Nomád hangulat-népzene a régmúltból" - Nomád Park
- X. századi ételkóstoltatás - céklás marhatokány - Nomád Park
- Kézműves gyermek foglalkoztató (nemezelés, gyékény fonás, körmön fonás) - Nomád Park
- Fa esztergálás - Nomád Park
- Íjász oktatás - Nomád Park 


Szer Üzenete-díjasok:

- 2007 Dr. Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök
- 2008 Böjte Csaba ferences szerzetes, Berecz András ének- és mesemondó
- 2009 Buzánszky Jenő, Grosics Gyula, az Aranycsapat tagjai
- 2010 Dr. Trogmayer Ottó Széchenyi-díjas régész professzor, a szeri monostor épületegyüttesének feltárója, Szörényi Levente zeneszerző - 2011 Csete György építész, Dr. Papp Lajos szívsebész professzor
- 2012 Nemeskürty István író, irodalom- és filmtörténész, Levente Péter előadó, önképző társaslény
- 2013 Mádl Dalma jószolgálati nagykövet, Karácsony Sándor pedagógus-író

Nyitva tartás: Szeptember 7-én, 9 órától 18 óráig várjuk látogatóinkat!

Belépőjegy: Felhívják a látogatók figyelmét, hogy szeptember 7-én kizárólag a rendezvény programjai és a Park belépő jegytípus által kínált látnivalók, szolgáltatások ingyenesek. A Feszty-körkép és a Rotunda (körképépület) kiállításai ezen a napon kedvezményesen, egységesen 1500 Ft-ért tekinthetőek meg. További kedvezmények nem vehetőek igénybe. A Panoptikum valamint a Lovas bemutató külön belépőjeggyel látogatható.

A szervezők a műsorváltozás jogát fenntartják!
 

Kövessen minket a Facebookon is!