Enyhe tél – kevesebb méz?
Kiss József, gátéri őstermelő 2 méhcsaláddal kezdte 2006-ban, most 80 család van a birtokában. Véleménye szerint a tömeges méhpusztulás nem köthető csupán csak egyetlen tényezőhöz, több együttható jelenléte esetén következik be: paraziták, vegyszerterhelés, időjárási körülmények, vírusok.
– Ha rendes tél lenne, az lenne az ideális – mondja Kiss József. A nap-éj egyenlőség alapján tájékozódnak a méhek, nyilván az évszakok eltolódása, megváltozása zavart okoz náluk is.
Idén február elején és végén volt már olyan idő, hogy a méhek tisztuló repülést tudtak végezni. Ez gyakorlatilag az ürítést szolgálja, hiszen egész télen mellőzik ezt a tevékenységet. Ilyenkor már be lehet tekinteni a méhésznek a kaptárba, hogy van-e élelemprobléma vagy bármilyen rendellenesség, ami miatt szükséges beavatkozni – folytatja.
A méhész figyelme a legfontosabb tényező. Szerencsére az Országos Magyar Méhészeti Egyesületen keresztül támogatások is igénybe vehetők, illetve várhatóan jövőre már személyi jövedelemadó mentességet élveznek majd a méhészeti termékekből származó bevételek is. Az ágazat bajban van, és ez óriási segítség lehet majd.
Kiss József számára valóságos szerelem a méhészkedés. Aki szeretne ezzel foglalkozni, annak azt tanácsolja, hogy mindenképpen kicsiben kezdje és legyen jó adag elszántsága. Annak pedig egyáltalán nem javasolja a méhészkedést, akit csupán a pénz vezérel.
Mi pedig méh- és mézszerető állampolgárként annyit tehetünk az ágazat érdekében, hogy minél több fát, virágzó növényt ültetünk idén tavasszal és mostantól csakis termelőtől vásárolunk mézet.
Z. A.