Tévhiteket cáfol a WHO
A COVID-19 a meleg és a magas páratartalmú éghajlatokon is terjed
Az eddigi bizonyítékok alapján a koronavírus minden éghajlaton terjed, beleértve a meleg, párás klímájú területeket is. Amennyiben olyan ország az úti célja, vagy olyan területen él, ahol koronavírus-fertőzést mutattak ki, mindenképp tegye meg a szükséges elővigyázatossági lépéseket. A legbiztosabb módszer a megelőzésre a gyakori és alapos kézmosás. A kézmosással elpusztulnak azok a vírusok, amelyek a száj, az orr vagy a szemek érintésével bekerülhetnek a szervezetbe és ott fertőzést okozhatnak – írta meg a WHO cikkét az e-kommando.hu.
A hideg időjárás és a hó NEM pusztítja el a vírusokat.
Nincs okunk azt feltételezni, hogy a hideg időjárás el tudja pusztítani a koronavírust, vagy más egyéb fertőző kórokozókat. A normál emberi testhőmérséklet átlagosan 36,5-37 °C fok között mozog, függetlenül attól, hogy milyen az időjárás. A leghatékonyabb módszer a koronavírus-fertőzés megelőzésére a gyakori szappanos kézmosás vagy a kezek átdörzsölése alkoholos alapú kézfertőtlenítőkkel.
A forró fürdő NEM segít megelőzni a koronavírusos megbetegedést
A forró fürdő nem segít megelőzni, hogy a koronavírussal megfertőződjön valaki. A normál emberi testhőmérséklet átlagosan 36,5-37 °C körül mozog, függetlenül a fürdővíz, vagy a zuhany hőmérsékletétől. Sőt, a túlzottan forró fürdő káros is lehet, hiszen a forró víz égési sérülést is okozhat. A legbiztosabb módszer a megelőzésre a gyakori és alapos kézmosás. A kézmosással elpusztulnak azok a vírusok, melyek a száj, az orr vagy a szemek érintésével bekerülhetnek a szervezetbe és ott fertőzést okozhatnak.
A koronavírust NEM terjesztik szúnyogok
Az eddigi információk és kutatási eredmények alapján nincs arra utaló jel, hogy a szúnyogok terjesztenék a koronavírust. A COVID-19 egy olyan légzőszervi megbetegedés, amely elsődlegesen cseppfertőzéssel terjed, nyál vagy orrváladék útján, olyan apró cseppek formájában, amik akkor kerülnek a levegőbe, amikor egy fertőzött köhög vagy tüsszent. A leghatékonyabb módszer a koronavírus-fertőzés megelőzésére a gyakori szappanos kézmosás vagy a kezek átdörzsölése alkoholos alapú kézfertőtlenítőkkel. Kerüljük az érintkezést mindenkivel, aki köhög vagy tüsszög.
A kézszárítók hatékonyak a koronavírus ellen?
Nem. A kézszárítók nem pusztítják el a COVID-19 vírust. A leghatékonyabb módszer a koronavírus-fertőzés megelőzésére a gyakori szappanos kézmosás vagy a kezek átdörzsölése alkoholos alapú kézfertőtlenítőkkel. Kézmosás után hasznos, ha papírtörlővel vagy meleg levegőjű kézszárítóval megszárítjuk a kezünket.
Az UV fertőtlenítő lámpa elpusztítja a vírusokat?
Az UV lámpákat nem szabad kézfertőtlenítésre, vagy a test bármely felületének fertőtlenítésére használni, hiszen az UV-sugárzás károsíthatja a bőrt.
Mennyire hatékonyak a hőkamerás lázmérők a koronavírussal fertőzött személyek kiszűrésében?
A hőérzékelős lázmérők abban hatékonyak, hogy a lázas betegeket kiszűrjék velük, köztük azokat is, akik a koronavírus miatt lázasok. Azokat a fertőzötteket azonban, akiknek nincs vagy még nincs lázuk, nem tudják kiszűrni. Átlagosan a fertőzést követő 2-10 napon belül alakulnak ki a tünetek, így a láz is.
Ha alkohollal vagy klóros fertőtlenítővel lefújjuk magunkat az elpusztítja a koronavírust?
Nem. Ha alkoholos vagy klóros fertőtlenítőt fújunk a testünkre, az nem hatásos azokra a kórokozókra, amelyek már bekerültek a szervezetünkbe. Az ilyen anyagok károsíthatják a ruhát és a nyálkahártyát, (például a szemekben, szájban) Mind az alkoholos, mind a klóros fertőtlenítők hatékonyan használhatók különböző felületek fertőtlenítésére, de csak megfelelő körültekintéssel, a használati útmutatóban feltüntetett javaslatok figyelembevételével.
A tüdőgyulladás elleni védőoltások megvédenek a koronavírussal szemben?
Nem. A tüdőgyulladás megelőzésére használt vakcinák, mint a Pneumococcus és a HIB (Haemophilus influenzae baktérium) vakcina, nem adnak védettséget a koronavírussal szemben.
A vírus annyira új, és annyira más a szerkezete, hogy csak a kifejezetten ellene fejlesztett vakcina lehet hatékony. A kutatók dolgoznak a vakcina kifejlesztésén, erőfeszítéseiket a WHO is támogatja.
Bár ezen vakcinák nem hatásosak a koronavírus ellen, alkalmazásuk erősen javasolt a légúti megbetegedések megelőzésére így egészségünk megvédése érdekében.
Az orr rendszeres sóoldatos öblítése segíthet megelőzni a koronavírusos fertőzést?
Nem. Nincs arra bizonyíték, hogy az orr rendszeres sóoldatos öblítése megvédett volna bárkit is a koronavírussal való fertőződéstől. Korlátozott mennyiségű kutatási eredmény alátámasztotta, hogy egy átlagos megfázásból hamarabb fel lehet gyógyulni az orr gyakori sóoldatos öblítésével, azonban azt nem bizonyították, hogy a megelőzésben hatékony lett volna.
A fokhagyma fogyasztásával megelőzhető a koronavírus?
A fokhagyma egészséges étel, aminek lehetnek antibiotikus tulajdonságai. Azonban a jelenlegi járvány során eddig semmilyen bizonyítékot nem találtak arra vonatkozólag, hogy hatékony lenne a koronavírussal szemben.
A koronavírus csak az idősebbekre veszélyes, vagy a fiatalabbak is veszélyben vannak?
Bármilyen életkorú ember megfertőződhet a koronavírussal. Az idősebbeknél, és a krónikus alapbetegségben szenvedőknél (mint például asztma, cukorbetegség, szívbetegségek) nagyobb valószínűséggel alakulhat ki súlyos állapot a koronavírus-fertőzéstől. A WHO az összes korosztálynak azt tanácsolja, hogy tegyen lépéseket a megelőzés érdekében. Ilyen például a gyakori kézmosás és a zsebkendő használata.
Az antibiotikumok hatásosak a koronavírus megelőzésében és gyógyításában?
Nem, az antibiotikumok hatástalanok a vírusok ellen, csak a baktériumokra hatnak.
A COVID-19 egy vírus, így az antibiotikumokat nem lehet használni sem megelőzésére, sem gyógyítására. Előfordulhat azonban, hogy a koronavírusos betegek a kórházi kezelés során antibiotikumot kapnak a lehetséges bakteriális szövődmények kezelésére.
Létezik gyógyszer a koronavírus megelőzésére vagy gyógyítására?
Jelenleg nincs olyan konkrét gyógyszer amit a koronavírus megelőzésére vagy gyógyítására ajánlanának. A vírussal megfertőződött betegeket azonban a tünetek enyhítése és gyógyítása érdekében kezelni kell, a súlyos betegeknek pedig kiemelt ellátást kell kapniuk. Néhány, kifejezetten a koronavírus kezelését célzó módszert már vizsgálnak, amelyeket klinikai kutatások során is tesztelni fognak. A WHO számos partnerével együtt segíti a kutatási és fejlesztési erőfeszítések felgyorsítását.
Eredeti cikk: WHO
Fordította, lektorálta: Lukács Kata (Hiteles Egészség-kommunikációért Egyesület), dr. Horváth Tamás (Hiteles Egészség-kommunikációért Egyesület)