Zárt kapuk mögött a Kiskun Múzeum
Több sikeres pályázatnak köszönhetően az utóbbi két évben számos fejlesztés történt a Kiskun Múzeumban: az épület egyes részeit felújították és új tárlatok nyíltak. A megújulás következő lépcsőfoka a múzeumi munkaterek és gyűjteményi raktárak optimális kialakítása és berendezése, amit idén januárban meg is kezdtek a munkatársak. Új helyen, a főépület emeleti részében kialakították a nagy gyűjteményi raktárt, ahol a könyvtár, a dokumentum- és fotótár, a numizmatikai gyűjtemény, valamint a néprajzi, helytörténeti és képzőművészeti anyag kap helyet.
Jelenleg a főépület emeleti szintjének a felújítása, átrendezése folyik. A gyűjteményi anyag elhelyezése mellett ugyanis a megfelelő munkaterek kialakítása is fontos. A zsúfolt irodák és raktárak már nem voltak alkalmasak a megfelelő szakmai munka elvégzésére, ezért a felszabadult helyiségek használatát és feladatát újratervezték. Az emeleten kap helyet a régész muzeológus irodája, a gyűjteményi feldolgozó, valamint a műtárgyvédelmet és digitalizálást végző munkatér fotóműteremmel és egy kis restaurátorműhellyel. Megújul még a gyűjteménykezelői iroda és a kutatóterem is – számolt be az igazgató.
Mészáros Márta azt is elmondta, hogy a régészeti feladatellátás jelenleg is folyamatos, a felügyeleti munka mellett ásatás is kezdődik hamarosan Gátéron. Emellett készülnek a digitális tartalmak a múzeum honlapjára és közösségi oldalára, amellyel meg tudják mutatni az otthon maradottaknak a város és a múzeum megőrzött értékeit. Ezzel csatlakoznak az országos kezdeményezéshez, a Múzeumozz a szobádból! programhoz.
A pedagógusokkal egyeztetve játékos feladatokkal segítik a múzeumi szakemberek az oktatást is. Egyrészt mindenki számára elérhető az intézmény honlapján az a link, ahol helyismereti kérdések, totók kínálnak lehetőséget a játékos ismeretszerzésre. Másrészt kimondottan iskolásoknak készült, tananyaghoz kapcsolódó helytörténeti tartalom is elérhető. A Kiskun Múzeum online oktatási felületén, a MOODLE-rendszeren keresztül közvetlenül, önellenőrzéssel oldhatják meg a diákok a játékos helyismereti feladatokat, korosztályoknak megfelelően. Az online feladatok májustól lesznek elérhetőek az intézmény honlapján, amit ezt követően folyamatosan bővítenek.
A járványhelyzet természetesen befolyásolja a zárt ajtók mögött végzett szakmai munkát is, elsőbbséget kap a védekezés és a segítségnyújtás. A múzeum munkatárai is részt vesznek szükség szerint a helyi szociális segítő munkában, valamint a városüzemeltetés zöldfelületi gondozómunkájában – tájékoztatta a Félegyházi Közlönyt Mészáros Márta igazgató.