Hét természetes fürdőhely várja a vendégeket megyénkben
A természetes fürdővíz- és fürdőhely-felügyeletet a népegészségügyi feladatkörében eljáró kormányhivatalok látják el. A szabadstrandok ellenőrzésének gyakoriságáról a szezon hosszától függően döntenek, de egy-egy vizsgálat között nem telhet el egy hónapnál hosszabb idő. – A nyitást minden esetben mintavétel előzi meg, azt követően általában a megyei természetes fürdőknél egy szezonban még háromszor vesz mintát a hatóság. Kivételt képez a kecskeméti Záportározó, ahol a hosszabb szezon miatt a mintavétel is több – tudta meg a baon.hu a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivataltól.
A mintákat akkreditált laboratóriumban elemzik a szakemberek, akik két szennyvízeredetű szennyezés jelenlétét jelző, úgynevezett fekális indikátorbaktérium mennyiségét vizsgálják. Emellett a szabadvízi strandok esetében a helyszínen ellenőrzik, hogy látható-e darabos szennyeződés a vízfelszínen, illetve megfigyelhető-e habzás vagy olajfolt. Megyénkben jelenleg nincs olyan természetes kijelölt fürdőhely, ahol a vízminőség nem megfelelő.
Az idei strandszezonban azonban az üzemeltetőknek és a fürdőzőknek is szigorúbb szabályokat kell betartaniuk a járványügyi helyzet miatt. A szociális helyiségeket gyakrabban szükséges takarítani, kötelező a kézfertőtlenítő szer kihelyezése, növelni kell az egy főre jutó szabad területet, a pénztárral rendelkező helyeken maximalizálni kell a vendégszámot, illetve a fürdőzőknek, a családtagokat leszámítva, tartaniuk kell egymástól a 1,5–2 méteres távolságot.
A Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal felhívta a figyelmet arra, hogy a fürdőzés csak kijelölt fürdőhelyen és a fürdővíz használatának engedélyezését követően ajánlott. A nem kijelölt fürdőhelyek nagyobb kockázatot jelentenek baleset- és fertőzésveszély szempontjából is, hisz ott nincsenek kialakítva a fürdőzés higiénés feltételei, és nem végeznek vízminőség-vizsgálatot sem.
Fotó: Kunfehértói nyár