Orgonával és orgonajátékkal ismerkedhet a közönség az Újtemplomban
Fazekas Tamás orgona iránti csodálata iskoláskorára tehető, amikor Tőzsér Pali bácsit látta és hallotta játszani, aki akkoriban az Ótemplom kántora volt. Érezte, hogy itt valami különleges dolog történik, teljesen elvarázsolta a hangszer. Megkérte a mestert, hogy kipróbálhassa az orgonát.
– Amikor odaültem és megláttam az oltárt abból a szögből, tudtam, hogy ez egy kiváltságos hely, ide nem mindenki ülhet – idézi fel Fazekas Tamás, aki ezt követően elvégezte a kántorképzőt. Itt rendkívül sok zenei művet megismert és neves orgonistáktól tanulhatott. 2014 óta az Újtemplom kántora.
Az orgona a 4. században kezdett elterjedni, a 9. században már szekrénybe tették már a sípokat, a 14. században pedig pedálklaviatúra jellemezte. Bach korában teljesedett ki, a barokk hozta el a hangszer aranykorát. A félegyházi Újtemplom orgonája egy hagyományos, templomba tervezett, stílusilag nem kötött darab.
A kiskunfélegyházi közönség augusztus 8-án választ kaphat arra, hogyan működik a hangszer a bekapcsolástól a kikapcsolásig, hogyan nyitnak a szelepek, hogyan rezonál a sípból kijövő levegő, milyen billentyűsorok vannak az orgonán. Megtekinthetik a legnagyobb sípokat, illetve az egy centiméteres, legkisebb sípot is megmutatja a kántor. Kérdéseket lehet feltenni és ki is lehet próbálni a hangszert. Fazekas Tamás szerint minden korosztály számára elragadó élmény lehet, szeretettel várják az érdeklődőket.