A szilvalekvár illata
Talán ennek az emléknek köszönhető, hogy évek óta nem maradhat el az ősz nálunk szilvalekvár-készítés nélkül. Azt korán megtanították nekem, hogy az apró szemű, általában ősszel beérő, nem túl leves fajta az alkalmas a tökéletes lekvár kivitelezéséhez. Az évek során rájöttem, hogy a dolog nyitja a türelem. Bár nem állnak már rendelkezésemre azok az eszközök, amivel Nagymamám készítette, de amim volt, abból igyekeztem mindig a legjobbat kihozni. Így vásároltam meg Erdélyben 2008-ban egy agyagfazekat, amelybe pontosan 5 kilogramm szilvát tudok lekvárrá varázsolni röpke 6-7 óra alatt. Egy szezonban minimum kettő alkalommal megtöltöm szilvával a fazekat.
A folyamat nagyon egyszerű, hiszen a megmosott, kimagozott, kettévágott szilvákat belehelyezem az előtte gondosan ecettel kikent fazékba és mehet is a sütőbe, alacsony lángon. Itt jön a képbe a türelem. Az első években, amikor készítettem megrészegített a mennyei illata, így 2-3 óra után kivettem és üvegbe töltöttem – gondoltam: készen van.
A tanulópénz megvolt, hiszen a nem megfelelően kifőzött lekvár a benne maradt nedvességtartalomnak köszönhetően nagyon hamar romlásnak indult. Megtanultam, hogy a csodálatos illata még nem minden, ki kell várni az elkészülési időt türelemmel. Én a folyamat második felében minimális cukrot szoktam beletenni, de természetesen nélküle is készíthető.
Mindig is hittem benne, hogy amit a teremtő ezen a vidéken ad, az csak jó hatással lehet ránk. Ilyen a szilva is. Bár idén a virágzás alatti fagyok miatt a bőséggel gondok voltak, emiatt az ára is kicsit magasabb volt, aki akart mégis tudott elegendőt vásárolni. A piacon 400-450 forintért még hozzá lehet jutni kilogrammonkénti áron. A szilva nagyon gazdag vitaminban és ásványi anyagban valamint antioxidánsokban. A, B1, B2, béta-karotint és C vitamint tartalmaz. Ásványi anyagok között a magnézium, foszfor, kalcium, kálium található meg benne, nyomelemként a cink. Magas rosttartalma miatt a székrekedésben segít, az emésztőrendszer őre lehet a téli időszakban. Mindemellett véd a szív- és érrendszeri betegségek ellen, immunerősítő hatással is bír.
Sikerült elérnem, hogy a családunk egyik kedvenc téli csemegéje lett a szilvalekvár. Az idei már készen van, sorakoznak a kamrapolcon. Bár Nagymamám szilvalekvárja utánozhatatlan, én mindössze megpróbálok a nyomdokaiba lépni. Csak remélni merem, hogy a lányomnak át tudok adni majd ebből a rajongásból és talán egyszer neki is szívmelengető, nosztalgikus emlékei lesznek, amikor megérzi a rotyogó szilvalekvár illatát.
Z. A.