Új ökológiai kertek és parkok Félegyházán
A tartalmas és interaktív előadás során az érdeklődők megismerhették a megújult városközpont tervezésének, kivitelezésének részleteit, a megjelent új növények tulajdonságait, telepítésének, fenntartásának módjait. Az előadó elmondta, hogy a munka kezdetekor egyedenként megvizsgálták a fákat, állapotukat felmérték. Fő célja volt a projektnek, hogy a helyi identitást erősítsék, szeressék a félegyháziak az új főteret, a parkokat, a játszótereket.
Nemcsok Márton ismertette, hogy a növények telepítése előtt meg kellett tisztítani a talajt, volt olyan hely, ahol 1 méter mélyen kellett beavatkozni. Nagyon fontos része volt a munkálatoknak az öntözőrendszer kiépítése, amelyről elmondható, hogy országos szinten is kuriózum. A rendszert technológiai víz táplálja, ami a termálfürdő hűtését szolgálta eddig is, viszont azt beleengedték a záportározóba. Most öntözési célokat szolgál a város egész területén.
A jelenlévők megtudhatták, hogy a városban megtalálható biodiverz növényfelületek itthon nem túl elterjedtek, külföldön ismertebb ez a módszer. Jellemző erre a fajgazdagság, így az ellenállóság is, jobban reagálnak a kártevőkre. Hátránya, hogy az első évben kézzel kell gazolni a zöldfelületet, ám amint összezár, onnan gyakorlatilag önfenntartóvá válnak. A növények társítása úgy történt, hogy minden évszakban legyen olyan, amelyik virágba borul, sőt még a téli hónapok is tartogatnak meglepetéseket .
A templomkertben megtalálható, holland platánfákról elmondta, hogy a terveik szerint úgynevezett kolostorkerti kerengők hangulatát idézik majd meg, amint összezár a lombkoronájuk évek múltával. Ezt folyamatos metszéssel segítik majd.
A Kossuth utcai platánfák tekintetében leszögezte, hogy a probléma nem szűnt meg, a fák nem egészségesek. 10-20 évet nyertek most, de jelenleg elmondható, hogy jót tett nekik a metszés és a folyamatos öntözés.
A jelenlévők több kérdésükre is választ kaptak, az előadássorozat várhatóan tavasszal folytatódik.
Z. A.
Fotó: Fantoly Márton