Helyi hírek 2020. november 9. 11:00

További járványügyi szigorításokat jelentett be Orbán Viktor

További járványügyi szigorításokat jelentett be Orbán Viktor
Csökkenteni kell a megbetegedések számát, különben a kórházak nem fognak tudni megbirkózni a feladattal. Az Operatív Törzs ma hajnali ülésén hozott újabb járványügyi intézkedésekről Facebook-oldalán számolt be a miniszterelnök hétfőn. A szigorításokat illetően kedden az Országgyűlés mondja ki a végső szót.

A járvány Európában megint felszálló ágban van, kezdete óta Magyarországon 109 ezren, Európában nyolcmillióan betegedtek meg – emlékeztetett Orbán Viktor a Operatív Törzs ülését követő bejelentésében. A miniszterelnök a közösségi oldalára feltöltött videójában elmondta, a kormány az egészségügyet felkészítette, ám az egészségügyi dolgozók is emberek, akiknek száma véges, a vakcina megérkezésére pedig még több hetet kell várni. A kormányfő hangsúlyozta: ha ilyen ütemben nő a fertőzöttek száma, a kórházak nem tudnak megbirkózni a rájuk nehezedő teherrel, ezért a megbetegedések számát csökkenteni kell, a maszkviselés már nem elég, további korlátozó intézkedésekre van szükség – számolt be a baon.hu.

Ha az Országgyűlés kedden megadja a kormánynak a rendkívüli felhatalmazást, és a parlamenti képviselők megszavazzák az előterjesztést, akkor kedd éjféltől, azaz szerdán nulla órától Ausztriához hasonló intézkedések lépnek életbe hazánkban is. Ezek a következők lesznek:

 • Kijárási tilalom lép életbe este 20 óra és hajnali 5 óra között. Este 8-ra tehát haza kell érni – kivételt jelent a munkavégzés és a rendkívüli esetek.
   
 • Az éttermek bezárnak, csak házhozszállítás lehetséges, az üzemi étkezdék azonban nyitva lehetnek.
   
 • Az üzletek, fodrászatok, egyéb kisipari szolgáltatók már 19 órakor bezárnak.
   
 • A szállodák csak üzleti célú vendégeket fogadhatnak, turistákat nem.
   
 • Általános rendezvénytilalom lép életbe: legfeljebb 10-en vehetnek részt a családi és magánrendezvény is.
   
 • Esküvő csak lakodalom nélkül lehetséges. A szertartáson csak a szülők, a tanúk, a testvérek és a személyzet lehet jelen. A temetéseken maximum 50-en vehetnek részt.
   
 • A sportmérkőzéseket zárt kapuk mögött lehet megrendezni.
   
 • Szabadtéren az egyéni sportolás megengedett, de az amatőr csapatsport már tilos.
   
 • Zárva maradnak a mozik, a színházak, a fedett uszodák, a múzeumok, az állatkertek, a fitnesztermek.
   
 • A felsőoktatás online módon működhet, a kollégiumokat be kell zárni.
   
 • A középiskolák – tehát 8. osztály fölött – digitális oktatásra állnak át.
   
 • A bölcsődék, óvodák és általános iskolák nyitva maradnak.
   
 • Tesztelni kell hetente, célzottan a kórházi, a bölcsődei, óvodai és iskolai dolgozókat (még akkor is, ha tudjuk, hogy a gyorsteszt nem ad teljes biztonságot).
   
 • Kamarai javaslatra a következő 30 napban a szállodáknál az állam megtéríti a november 8-ig szóló foglalások 80 százalékát. Ennek feltétele: ne legyen elbocsátás és megkapják a fizetésüket a dolgozók.
   
 • Az éttermeknél és szabadidős létesítményeknél a következő 30 napban nem kell járulékot fizetni és az állam megtéríti a bérek 50 százalékát. Ennek is az a feltétele, hogy ne legyen elbocsátás és megkapják a fizetésüket a dolgozók.


Ki kell tartanunk a koronavírus elleni vakcina megérkezéséig. Vigyáznunk kell az idősekre, betegekre és be kell tartanunk a szabályokat. Ha összefogunk, együtt újra sikerülhet – zárta a bejelentést Orbán Viktor.

Kövessen minket a Facebookon is!

Cimkék: Koronavírus