Váratlan pénzt kap 24 ezer devizahiteles autós
Jogsértően számolta fel fogyasztóikkal szemben devizában, kamatfelárként a járművek forintban megállapított casco díját 8 autófinanszírozási társaság – állapította meg az MNB vizsgálatsorozata. A jegybank összesen bő 37 millió forint bírságot szabott ki az érintett pénzügyi vállalkozásokra, s kötelezte azokat: fizessék vissza az árfolyam-különbözetet ügyfeleiknek.
A vizsgálat összesen 22 társaságot érintett, valamennyi olyan autófinanszírozással foglalkozó pénzügyi vállalkozást, amelyek kamatfelárba épített biztosítást is tartalmazó szerződést kötöttek. Ez a gyakorlatban úgy nézett ki, hogy a lízingcégek az általuk adott devizahitel árába beépítették az autóra kötött casco díját - hiszen azt maga a lízingcég vásárolta meg, és adta tovább az ügyfélnek. A havi törlesztés egy része tehát magát a kölcsönt, kisebb része a biztosítást fedezte, miközben ezt egy korábbi jogszabály már megtiltotta.
2011. szeptember 29-én ugyanis hatályba lépett egy olyan előírás, amely kimondta, hogy tilos (a szerződés teljesítésének és fenntartásának érdekében) a devizaforrás megszerzésével közvetlenül kapcsolatban állónak nem minősülő díjat, költséget deviza alapon, árfolyamkockázattal áthárítani a fogyasztókra. E jogszabály betartását ellenőrizte a jegybank, amelynek utolsó vizsgálata 2014 szeptemberében zárult.
Az ellenőrzések nyomán 8 autófinanszírozási társaságnál állapított meg az MNB jogszabálysértést, ők 2011 szeptemberét követően is jogszerűtlenül számították fel devizában az ügyleti kamatba beépített casco biztosítási díjat. A Magyar Lízingszövetség szeptember elején egy háttérbeszélgetésen kifejtette ezzel kapcsolatos véleményét: azzal érveltek, hogy ezeknél a konstrukcióknál a hitel és a biztosítás díja egymástól nem elválasztható, a két terméket együtt vásárolta meg a cég, ezért az árát is csomagban határozta meg.
Az MNB összesen 37,15 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki az érintett cégekre, és megtiltotta a jogsértő magatartás folytatását is. Továbbá kötelezte a társaságokat: térítsék vissza valamennyi – összesen 24 141 – érintett ügyfelük számára a jogsértő állapot megszüntetéséig azokra terhelt árfolyam-különbözetet. A visszatérítés teljesítéséről az intézményeknek be kell számolniuk a jegybanknak. További 14 vizsgált társaságnál az eljárásokat az MNB intézkedés nélkül megszüntette, mivel nem volt megállapítható jogszabálysértés, vagy nem volt fogyasztó ügyfelük, illetve nem kölcsönszerződés keretében történt a finanszírozás.
A megbírságolt cégek:
Lombard Lízing Zrt.: 20.000.000 Ft
Budapest Autófinanszírozási Zrt.: 5.000.000 Ft
Erste Bank Zrt.: 5.000.000 Ft
Santander Consumer Finance Pénzügyi Vállalkozás Zrt.: 2.000.000 Ft
UniCredit Leasing Hungary Pénzügyi Szolgáltató Zrt.: 2.000.000 Ft
Raiffeisen Lízing Zrt.: 2.000.000 Ft
RCI Lízing és Autófinanszírozási Zrt.:1.000.000 Ft
Mercedes-Benz Credit Pénzügyi Szolgáltató Zrt.:150.000 Ft