Átadták a megújult vegyesforgácsoló-műhelyt a Szent Benedek PG-ben
Hortobágyi T. Cirill főapát beszédében emlékeztetett mindenkit, hogy 150 év egy intézmény életében nagyon komoly múlt. Értékes hagyományokat és tradíciót hordoz. Véleménye szerint a hagyományt megélni kell, mert közben derül ki, hogy a mában mi élhető még. Hozzátette: ennek a 150 éves intézménynek a múltja példázza, hogy egy változó környezet kihívásaira változással reagálunk. Majd értékekre hívta fel a figyelmet: személyesség és bensőségesség, célok és eszmények. Ez az iskola a barátságokról és kapcsolatokról is szól, a közös ünnepekről vagy a sportról. Emlékeztetett, hogy törekedjünk a személyes és bensőséges kapcsolatokra, és legyenek céljaink, amiért erőfeszítéseket teszünk. A szakmát, amit megtanulunk, az életmódot, amit élünk, azért választjuk, mert küldetésünk van a világban. Valakivé válni akarunk. Küzdünk és áldozatot vállalunk. Mindehhez társak kellenek, akik által ez sikerülhet. Az igazgatót az iskola, a szaktanárt a tanítvány teszi valakivé és ez fordítva is pontosan így van. Hat ránk a fizikai környezet is, ami körbevesz bennünket, ezért is olyan fontos a mai átadó.
Schanda Tamás miniszterhelyettes hangsúlyozta, hogy évről-évre jó szakemberek kerülnek ki az intézményből, köszönhetően a nevelésben kitartó, tudásátadásban rendíthetetlen, szakmaiságban kiváló oktatógárdának. A megújult vegyesforgácsoló-tanműhellyel az iskola tovább fejlődik, a diákok pedig korszerűbb körülmények között sajátíthatják el gyakorlati ismereteiket, hogy még jobb szakemberré váljanak. A korszerű géppark ezt célozza, és ezt teszi lehetővé. Kiemelte: ma nagy szükség van a szakképzett fiatalokra, akik megállják a helyüket. A jó szakember kincs és megbecsülésre érdemes, aki egyszerre támasza a családjának és hozzájárul hazája gazdaságának erősödéséhez. Úgy véli, hogy a kormányzati oldalnak pedig nem lehet más a feladata és célja, minthogy a magyar fiatalok a jövő nyertesei legyenek. Ezért újították és erősítették meg a szakoktatást, emelték a szakoktatásban dolgozók bérét, támogatják a duális képzést és ösztönzik a vállalatokat arra, hogy szorosabb kapcsolatba lépjenek a szakképzéssel, ezzel is segítve a gyakorlati oktatásnak a minőségét.
– Munkaalapú gazdaságot hoztunk létre, amelyben a családokra, a vállalkozásokra és a magyar dolgozóknak a szakértelmére építünk. A magyar gazdaság stabilnak és válságállónak bizonyult, a teljesítménye ma már meghaladja a válság előtti szintet, miközben az uniós országok többségében erre még várni kell. Több mint 4,7 millióan dolgoznak ma Magyarországon, többen, mint a rendszerváltás óta bármikor. A 4 százalék alatti munkanélküliségi ráta pedig a legalacsonyabb Európában. Szükség van szakképzett és felkészült fiatalokra, akik kilépve a munkaerőpiacra a saját és közösségi életükben is sikereket tudnak elérni – mondta a miniszterhelyettes, majd hozzátette: szót kell ejteni egy nagyobb és szorosabb összetartó erőről is, amit a modern környezet sem tud helyettesíteni. Ez a bencés szellemiség, amit az itt tanulók a megszerzett tudással és szakértelemmel együtt visznek majd magukkal és kamatoztatnak egész életük során. Végezetül azt kívánta, hogy számos tanuló koptassa és koptassa el ezeket az eszközöket, hiszen ennek a fejlesztésnek ez a valódi értelme.
Rokolya Csaba igazgató beszédében felidézte az 1972-1973-as kezdeteket, amikor elindult a gépészeti képzés az iskolában és megépült a tanműhely. Mivel nagyon fontosnak tartják, hogy korszerű eszközökön képezzék a jövő szakembereit, elkészítették a vegyesforgácsoló-műhely fejlesztési koncepcióját, amit az iskola fenntartója és az ITM is támogatásra érdemesnek ítélt. 2020. december 14-én írták alá a támogatói okiratot, amit követően megvalósult a CISCO labor és egy CNC multiszenzoros koordináta mérőgépet is beszereztek. A támogatásnak köszönhetően teljes körűen felújították a vegyesforgácsoló- tanműhely elektromos hálózatát, padlóját, kicserélték a nyílászárókat és Kiskunfélegyháza város anyagi támogatásának köszönhetően egy galériát is kialakítottak. A teljesen felújított tanműhelyben 14 esztergagépet, 4 marógépet és 1 függőleges síkköszörűt üzemeltek be. A fejlesztések jól mutatják intézmény elköteleződését a megújuló szakképzés mellett – mondta az igazgató, majd hozzátette: támogatják alapvető célkitűzésüket, ami szerint örömmel vessék bele diákjaik magukat a tanulás folyamatába, ezáltal olyan szakembereket képezzenek, akik a későbbiek során korszerű tudással kerülnek ki a munkaerőpiacra és értékes tagjai lesznek a társadalomnak. Megköszönte Magyarország Kormányának, Schanda Tamás miniszerhelyettesnek, valamint a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatalnak, a polgármesternek, a képviselő-testület tagjainak, a kollégáknak és szakembereknek a támogatást és az eszközök használatához sok örömet és jó egészséget kívánt.
Az ünnepi műsort verbunkos tánccal és zongorajátékkal is színesítették, majd az ünnepélyes szalagátvágás következett. A vendégek megismerhették a felújított vegyesforgácsoló-műhelyt, Cirill főapát pedig megáldotta az új eszközöket, a helyiséget, az ott dolgozó diákokat és pedagógusokat.
Fotó: Fantoly Márton
Z. A.