Helyi hírek 2021. október 28. 10:00

Óraátállítás 2021: fontos tudnivalók a téli időszámítás kezdetéről

Óraátállítás 2021: fontos tudnivalók a téli időszámítás kezdetéről
Ugyan az elmúlt években több kezdeményezés is indult az eltörlésére, az őszi óraátállítás egyelőre biztosan velünk marad. Október utolsó vasárnapján kezdődik a téli időszámítás, mutatjuk, hogy pontosan mikor és merre kell a mutatókat állítani.

Az unió minden tagállamában, így Magyarországon is október utolsó vasárnapján kezdődik a téli időszámítás. Azaz október 31-én, vasárnap egy órával visszafelé, hajnali 3 óráról 2 órára kell állítani az órákat. Ilyenkor az analóg készülékeket szükséges beállítani, a digitális órák automatikusan visszaállnak.

Sok ország követi a téli-nyári időszámítás gyakorlatát az Európai Unión kívül is, de például Oroszország, Kína és Japán nem. Amerikában és Kanadában november első vasárnapján tekergetik vissza a mutatókat, míg Ausztráliában október első vasárnapja a dátum.

Miért van szükség az óraátállításra?

Az óraátállítási  módszer azon alapul, hogy a tavaszi és őszi napéjegyenlőség között a nappalok hosszabbak, mint az éjszakák. Kezdetben villamosenergia-megtakarítás céljából vezették be, azonban a nyári-téli időszámítás és az energiatakarékosság közötti összefüggést manapság egyre többen vitatják. Ennek egyik oka, hogy ma már az energiahálózatok és a közvilágítás is önvezérlő módon, automatikusan működik, ráadásul a fogyasztói szokások is teljesen megváltoztak – gondoljunk csak arra, hogy az emberek többet tévéznek, számítógépeznek, és jóval több olyan eszköz található a háztartásokban, amik javarészt egész nap bekapcsolva vannak.

További ellenérv, hogy az évente kétszeri átállás felborítja az emberek bioritmusát, a szakemberek szerint káros hatása van az egészségre, a közérzetére.

Téli vagy nyári időszámítás? Mikor lesz az utolsó óraátállítás?

Az Európai Parlamentben már régóta napirenden volt a kérdés, ám a járványhelyzet és más okok miatt eddig nem sikerült megoldani az unió országaiban az óraátállítás egységesítését, pedig 2021-re már el kellett volna dönteniük, hogy a nyári vagy a téli időszámítást választják. Egyelőre azonban úgy tűnik, jövő tavasszal, majd ősszel is tekergetjük a mutatót, a következő években nem fogják eltörölni az óraátállítást. Már csak azért sem, mert Csehország  állást foglalt a kérdésben, és  öt évre szóló döntést hoztak arrólhogy folytatják az órák állítgatását ősszel és tavasszal is.

Az unió által végzett felmérés alapján egyébként az emberek többsége a nyári időszámításra szavazna írta cikkében a Startlap.
     

Kövessen minket a Facebookon is!