Szobrot avattak a tanító bencés apáca tiszteletére
Sokan gyülekeztek a Szent Benedek Leányai Társasága zárdatemplomnál, hogy részt vegyenek Berecz Erzsébet Skolasztika mellszobrának avatásán. A félegyházi zarándokok Ruskó Norbert, bugaci plébános vezetésével érkeztek meg a tiszaalpári ünnepségre, ahol Lezsák Sándor az országgyűlés alelnöke a Berecz Skolasztika Alapítvány kuratóriumának tagja és dr. Korzenszky Richárd bencés szerzetes, aranymisés tihanyi perjel atya, a Berecz Skolasztika Alapítvány alapítója leplezték le Lantos Györgyi és Máté István alkotását, az apáca és hitoktató mellszobrát.
Berecz Skolasztika áldozatkész szolgálata a templom és az iskola világában jelenléte, áldása, tanítása e jeles napon a bencés nővérek regula szerinti törekvései, alapítványunk szerény céljait szentesíti – fogalmazott Lezsák Sándor. Hitbéli erőforrás ez a hely, amit most a Kiskunfélegyházáról gyalogosan érkező zarándok testvérek is erősítenek. Az Istentől küldött kisasszony, Berecz Erzsike hozott nekünk hervadhatatlan liliomkoronát. Hozta cselekvése mozgósító hitét Pannóniából Hunniába, a Dunántúlról az Alföldre, ide a Tisza mellé. Nyugodt élet előtt állt szerető családjában, mégis elindult a messziről jött hívásnak eleget téve, hogy hitoktató legyen az Alföldön.
Megérkezése után a rendíthetetlen elhivatottság lendületével, akaraterővel, hihetetlen szervező készségével, kapcsolatteremtő képességével százakat, ezreket mozgósított Berecz Skolasztika. Missziós iskolákat szervezett, tanított, betegeket látogatott. Öt évig szervezte a tanyasi szeretetszolgálatot. Berecz Erzsébet Skolasztika szavai valóra váltak. A Pannonhalma ősi köveiben élő lelkek csodás erejével az Alföld futóhomokjában megkövesedő keresztény hitet teremtett. Ez a hit erősíti, mozgósítja Szent Benedek mai leányait. Skolasztika bronz arca előtt arra kérem őket, hogy fogjanak össze, erősítsék mindazokat, akik a mai tanyavilág, a falu, a magyar vidék szolgálatát végzik tisztességgel, becsülettel, nem kicsi áldozatkészséggel – tette hozzá a Lezsák Sándor.
A szoboravatás után galambokat röptettek a magasba, majd vendégül látták a zarándokokat Barna Sándor, helyi vállalkozó felajánlásaként. A megemlékezés ünnepi szentmisével zárult, amit dr. Korzenszky Richárd atya celebrált.
Fotó: Szentirmay Tamás