Félegyházára is eljön a 30 éve szabadon című vándorkiállítás
Program:
13:30 – 14:05 Vendégek fogadása
14:05 – 14:10 Csányi József köszöntője
14:10 – 14:17 Farkas Sebestyén kiállításmegnyitó beszéde
14:17 – 14:45 Zenés-irodalmi összeállítás
15:00 – 16:30 A Moszkva-tér c. film vetítése
A kiállítás öt nagyobb egységen keresztül, kronologikusan mutatja be, hogyan jutott el Magyarország a kommunista diktatúra elnyomásából a rendszerváltoztatásig; végigsorolva azokat az eseményeket, amelyek megváltoztatták a kontinens és a világ törtélemét. A tizenhárom tabló idézetekkel és fényképekkel jeleníti meg azt a rendszert, amely egészen 1989–90-es összeomlásáig megfosztotta a magyarokat szabadságuktól.
A magyarok jelentős része a térség többi nemzetével együtt soha nem fogadta el a kommunizmust. Ezért a rendszer kiépüléséhez és fenntartásához szükség volt a politikai terrorra, megfélemlítésre, a szovjet hadsereg megszállására. Közép- és Kelet-Európában 1945 után egymást követték az antikommunista megmozdulások. A tárlat nemcsak az államosítást, az egyházüldözést, a korabeli nyomorúságos állapotokat mutatja be, hanem feleleveníti a magyarországi, prágai, kelet-berlini ellenállást is. S azt is, hogy a kommunista rendszerek nem maguktól omlottak össze, hanem a szabadságra vágyó emberek milliói döntötték meg.
A tablókiállítás bemutatja az első közös sikert: az 1991-es évet, amikor Magyarország és a Visegrádi Négyek, közös érdekeik képviseletére szövetséget kötöttek, és 1999-et, amikor tagjai lettünk a NATO-nak, majd 2004-et, amikor csatlakoztunk az Európai Unióhoz.
A kiállítás főkurátora Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a „30 éve szabadon” emlékév kormánybiztosa. Kurátorai Tallai Gábor író, tanár, a Terror Háza Múzeum programigazgatója és Békés Márton történész, a Terror Háza Múzeum kutatási igazgatója.
A tablókiállítás újraindulását követően elsőként Dabason nyílt meg február 7-én. A megnyitón beszédet mondott László Bernadett, a Terror Háza Múzeum történésze és levetítették a Moszkva tér című magyar játékfilmet.
A vándorkiállítás további helyszínei: Kalocsa, Tiszafüred, Baja, Jászberény, Kiskunhalas, Cegléd, Kiskőrös, Albertirsa, Csongrád, Gyál, Szentes, Szigetszentmiklós, Makó, Érd, Orosháza, Biatorbágy, Békés, Bicske, Hajdúszoboszló, Gárdony, Hajdúböszörmény, Mór, Hajdúnánás, Celldömölk, Tiszavasvári, Kőszeg, Újfehértó, Kapuvár, Berettyóújfalu, Csorna, Mezőtúr, Esztergom és Törökszentmiklós, Balassagyarmat, Balatonfüred, Barcs, Bonyhád, Gödöllő, Gyöngyös, Kazincbarcika, Körmend, Marcali, Mezőkövesd, Mohács, Ózd, Paks, Sárospatak, Sátoraljaújhely.