Kövér László, az Országgyűlés elnöke tartott lakossági fórumot Félegyházán
A polgármester rövid köszöntőjében beszámolt az elmúlt időszak félegyházi fejlesztéseiről, többek között arról, hogy bölcsődék épülnek, megújulnak a közösségi terek, és a gazdaság is jó irányba halad.
Kövér László többek között az ukrajnai háborús helyzet kapcsán kifejtette, hogy a háború felemelt mutatóujjként hívja fel a figyelmünket arra, hogy nagyon veszélyes világban élünk. Egy ilyen világban megsokszorozódik a felelősségünk a tekintetben, hogy amiért mi vagyunk a felelősek, amiről mi magunk dönthetünk, legalább abban a legtisztább lelkiismerettel, legtisztább fejjel hozzuk meg döntésünket. Többek között erről is szól a következő választás.
Felidézte, hogy 2010-ben honnan is indultak.
– Egy csőd szélén tántorgó, morálisan teljesen szétzilált országot vettünk át. Tizenkét év elteltével, közös erőfeszítéseink gyümölcseként ma bátran kijelenthetjük, hogy nincs olyan területe az életünknek, ahol a 2010-es helyzethez képest ne értünk volna el jelentős eredményeket. Tavaly 7,1 százalékkal nőtt a magyar gazdaság. Ez nem lett volna lehetséges, ha a kormány nem védekezik olyan szervezetten, előrelátóan a járvány okozta következményekkel szemben. A gazdasági növekedés együtt jár a foglalkoztatottság növekedésével. Elmondhatjuk, hogy a járvány után többen dolgoznak, mint a járvány kitörése előtt és a jövedelem növekedése szintén példa nélküli – mondta a házelnök.
Kövér László emlékeztetett a közbiztonság megerősítésére is. Ennek egyik eszköze a közmunkaprogram volt, ami felszámolta a megélhetési bűnözés ideológiájának az alapjait. Amikor a közmunkaprogram elindult, hirtelen rend lett azokban a falvakban, ahol korábban szinte senkinek nem volt munkája. Mi nem csak megélhetést adtunk az emberek kezébe, hanem önbecsülést is – fogalmazott. Hozzátette: szeretnék azt a nemzetpolitikát folytatni, amely a nemzet egyesítését szolgálja.
A magyar államnak már arra is van lehetősége, hogy a határon túl olyan programokat indítson el a Felvidéktől Kárpátalján keresztül, Erdélyen át egészen a Délvidékig, amely az ottani magyarok boldogulását, helyben maradását segíti elő.
Lezsák Sándor, a térség országgyűlési képviselője elmondta, hogy a korábbiakban elvégzett munkának meglett az eredménye és a kormányzat is érzékeli a választókerület elkötelezettségét. A kormány meghallja a vidéki településeken élők hangját. Ezt bizonyítják az elmúlt négy év eredményei is. Kiemelte, a víziszárnyas-ágazat részére nemrégiben megítélt 1,9 milliárd forint többlettámogatást. Majd hozzátette, a cél az, hogy hosszú távon is rendeződjön a víziszárnyast tartók helyzete.
– A Duna–Tisza közi Homokhátság vízutánpótlásának megoldása harmincéves közéleti, politikai kudarcom, amelynek orvoslására most először nyílik hatalmas lehetőség. A kormány összességében 6,7 milliárd forintot nyújt a Homokhátság ökológiai vízutánpótlásának tervezésére – tette hozzá a honatya, aki azt is elmondta, hogy a következő kormányzati ciklus fontos feladata lesz a választókerületben a térségi turisztikai fejlesztés. A polgármesterekkel közösen olyan turisztikai koncepciót készítettek, amely mintegy 100 projektet tartalmaz.
– A mezőgazdaságot sikeresen megerősítettük a számos kihívás – az orosz piacok embargó miatti elvesztése, az aszály, a jégkár, a sertéspestis – ellenére. Jövedelmezőségében dinamikusan fejlődött a magyar mezőgazdaság. Szintén a vidéki lehetőségeket növelik a turisztikai támogatások. A falvak, városok infrastrukturális fejlesztése pedig magas fokozatra kapcsolt, aminek egyik fő eleme a Magyar Falu Program, de ide sorolom a falusi CSOK-ot és a közútfejlesztési beruházásokat is. Ezek eredményeképpen kezd csökkenni a városi és a vidéki élet közti különbség, a vidéki élet ismét kezd vonzó lenni: már ezerkétszáz olyan település van, ahol az elmúlt három évben megállt a lakosság számának csökkenése – tette hozzá az országgyűlés alelnöke.
s. r.
Fotó Fantoly Márton