Könnyen jönnek, nehezen mennek
A hangyák a természetben hasznos élőlények, ugyanis részt vesznek a talaj levegőgazdálkodásában. Járataikkal fellazítják és szellőztetik a talajt, segítenek a növények gyökereinek levegőhöz jutni és ezáltal fejlődni – írta a Magro.hu a hellovidek.hu cikkére hivatkozva.
A hangyák bizonyos növényfajok szaporodását is elősegítik azzal, hogy táplálékgyűjtés közben széthordják a különféle növények magvait. Indikátorfajként is tekinthetünk rájuk: a jó kertész tudja, hogy ha palántáit, virágait ellepik a hangyák, akkor problémája akadt a levéltetvekkel, ugyanis a hangyák elszántan védelmezik őket. Miért? A levéltetvek egy mézharmat nevű cukros váladékot termelnek, ami nagyszerű táplálékul szolgál a hangyakolónia számára, így a két faj szimbiózisban él egymással. A szorgos hangyák hamarabb észreveszik az ételmaradékot, mint az emberek, és egy pillanat alatt elözönlik az otthonokat. Hiába hasznosak a természetben, a házban kártevőnek számítanak. Bármilyen apró résen keresztül képesek bejutni, és könnyen megtelepedhetnek bent.
Akár betegségeket is terjeszthetnek
Könnyen alapítanak kolóniát fafelületek (parketta, lambéria) alatt, falakban, de kedvelik a konyhában a mosogató környékét és a szemetest is. Amellett, hogy mindenhol ott vannak, és bizony csípnek is, egyes fajok amortizálják belső tereket apró járataikkal, de akár betegségeket is terjeszthetnek.
Mitől jönnek elő a hangyák?
A hangyák kedvenc tápláléka a cukor, de bármilyen ételmaradék előcsábíthatja őket búvóhelyükről. Elég számukra egyetlen vékony repedés a parketta alatt, és megtalálják az utat a legeldugottabb zugokig. És amilyen könnyen bejutnak a hangyák, olyan nehéz megszabadulni tőlük! A hangyák elriasztására és hangyairtásra számos házi praktika létezik, amiket bárki kipróbálhat. Nemcsak bolti hangyairtó szerek és hangyacsapdafélék állnak rendelkezésre, hanem érdekes házi praktikák is.
Hangyafajták
Az emberi szem számára a legtöbb hangya egyformának tűnik, de ha közelebbről megvizsgáljuk őket, észrevehetünk komolyabb különbségeket méretükben, színükben és formájukban is. A leggyakoribb gondokozó hangyafélék a következők:
Fekete hangya: fekete, 3-5 mm hosszúságú dolgozóit mind ismerjük. Gyakori vendégek a lakásban, apró repedéseken keresztül jutnak be, főleg édességet keresve. A kertekben is gyakran találkozhatunk velük: az elhullott gyümölcsöket és a mézharmatot egyaránt kedvelik.
Fáraóhangya: egy rendkívül apró hangyafajta, a mindössze 2 mm nagyságú dolgozói borostyánszínűek, mindenevők, de főleg a fehérjedús táplálékot részesítik előnyben. A meleget és a magas páratartalmat kedvelik, könnyen hoznak létre kolóniát fafelületek rejtekében, falakban, de még szemetesekben is. Betegségterjesztő faj: testükön megtelepedhetnek baktériumok, vírusok, így egészségügyi intézményekben különösen nagy a kockázatuk. A hangyairtás itt nem könnyű feladat, mert a kolónia könnyen költözik, így fontos, hogy a méreganyagok eljussanak a királynőhöz.
Lóhangya: nagyobb termetű, 6-10 mm hosszúságúra nő meg, és képes egészen nagy távolságokat megtenni a boly és a táplálékforrás között. Ennek a fajnak a kiirtása a boly megtalálásától függ, a királynő elpusztítása elengedhetetlen. Könnyen bejutnak a házba az ablakra, tetőre lógó faágakon vagy vezetékek mentén, a lakásban gyakran a vízforrást keresik. Fontos, hogy speciálisan erre a hangyára való hangyairtó szert szerezzünk be, különben a boly arrébb költözik, és még több kárt okoz a lakásban. A hangyacsapda is hatékony védekezés lehet.
Hangyairtás vegyszer nélkül
A hangyák a leggyakoribb rovarok, amelyek miatt a lakástulajdonosok legtöbbször rovarirtó szakembert hívnak. Legtöbbször repedéseken, hasadékokon és más kis nyílásokon keresztül jutnak be a lakásba, hozzáférést keresve az élelemhez. A szakemberek irtáshoz többnyire vegyszereket használnak. Ha inkább elkerülnénk, hogy különböző vegyi anyagokkal kezeljék le beltéri felületeinket, akkor próbálkozzunk meg először barátságosabb módszerekkel.
Ecetes spray
A hangyák, amikor táplálékforrást találnak, feromonokat hagynak maguk után, így a kolóniában más hangyák is észlelhetik a táplálékhoz vezető utat. Az egyik legjobb módja, hogy távolt tartsuk a hangyákat, az ecetes spray használata. Ha ezzel fújjuk be az ösvényt, az megtöri az útvonalukat, és a hangyák társai nem találják meg majd az utat a táplálékforrás felé. Adjunk egyenlő mennyiségű ecetet és citromlevet egy spray-palackba, és alaposan keverjük össze. Ezután keressük meg a hangyatelepeket vagy fészkeket, és permetezzük rájuk.
Illóolaj-spray
Ahogyan a hangyák utálják az ecet szagát, úgy számos illóolaj is segít megtörni a hangyák feromonnyomát. Ezek az illóolajok kellemes illatot varázsolhatnak otthonunkba, miközben elűzik a betolakodókat. Az olajspray elkészítéséhez adjunk hozzá 1 evőkanál ecetet egy csésze illóolajhoz, majd jól keverjük össze. Ezután öntsük az oldatot egy spray-palackba, és permetezzük oda, ahol szükséges.
Szappanos vizes spray
Egyszerű módja annak, hogy megszabaduljunk a hangyáktól. Készítsünk oldatot folyékony szappanból és csapvízből 1:3 arányban. Ezután permetezzük a hangyák által érintett területre.
Fokhagyma
A fokhagyma is igen jó hangyariasztó, természetes rovarirtó szerként használható a hangyák irtására. Csak meg kell hámozni a fokhagymát, el kell helyezni a lakás különböző részein a hangyák eltüntetése érdekében.
Fahéj
A fahéj is olyan illat, amely ellenáll a hangyáknak. Érdemes tehát fahéjport szórni a lakás olyan területeire, ahol a hangyák megjelennek. Fahéjrudak helyezhetők az ablakok, ajtók közelébe is. A hatékonyságot fokozhatjuk, ha néhány csepp illóolajat is teszünk a rudakra.
Borsmenta és levendulaspray
Össze kell keverni a borsmenta- vagy a levendulaolajat (ezt a két illatot minden hangya gyűlöli) vízzel, és be kell permetezni a belépési pontokat, például az ablakpárkányt vagy az ajtókeretet. Bátran permetezhetünk oda is, ahol feltűntek az állatok, biztos, ami biztos elven.