Tovább támad a kéknyelv betegség
A NÉBIH szakmai iránymutatása alapján a betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében egyéb járványügyi intézkedések mellett a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Bócsán és Kiskunhalason a megállapítási helyek körül földi (100 hektár) és légi (1200 hektár) szúnyogirtást végeztet.
Szerdán jelentették be azt is, hogy immár tizennégy megyét érint a kéknyelv betegség, az ország területének kétharmad részén kellett korlátozó intézkedéseket bevezetni a megbetegedések miatt - mondta a kérődző állatokat érintő kór elterjedéséről a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakmai főtanácsadója egy veszprémi konferencián szerdán.
Földi Zsolt kifejtette: beteg állatokat Békés, Csongrád és Bács-Kiskun megyében találtak, de korlátozó intézkedések bevezetésére az ország 14 megyéjében van szükség a kór miatt. Az érintett terület elhelyezkedése és nagysága folyamatosan változik - tette hozzá. A szakmai főtanácsadó elmondta azt is, hogy 100 alatt van azoknak az állatoknak a száma, amelyekben kimutatták a kórokozót. Hozzátette: a betegséget a Culicoides nembe tartozó törpeszúnyogok terjesztik, arra kizárólag a kérődző állatok fogékonyak, a vírus állatról emberre nem terjed és az estlegesen fertőzött állatból előállított élelmiszer sem jelent veszélyt a fogyasztóra.
Magyarországon 34 álltartó telepen állapították meg a betegséget, de a szokatlanul enyhe idő elősegíti annak további terjedését is - fűzte hozzá. Hozzátette: az első megbetegedések októberben történtek Csongrád megyében. A főtanácsadó a tünetekről szólva elmondta, a beteg állatokra - elsősorban juhokra - jellemző az orrfolyás, az ödémás, szájból kilógó nyelv, könnyezés.
Fotó: illusztráció