Kultúra 2014. november 10. 11:35

Magyarország égi mását teremtette meg

Képgaléria
Magyarország égi mását teremtette meg
Jóka Mórra emlékeztek halálának 110. évfordulója alkalmából a Kulturális Szalon legutóbbi összejövetelén. Ritkán látható telt ház várta az előadókat a Petőfi Sándor Városi Könyvtár előadótermében, ahol dr. Pallagi Mária bevezetőjében többek között - egy korrajzot vázolva - az író és kortársainak az uralkodó dinasztiához való kapcsolatát is elemezte. Ezt követően Juhász István középiskolai tanár személyes hangvételű előadásban méltatta Jókai munkásságát.

Jókai Mór több mint 100 kötetében egy olyan tündérországot hagyott ránk, ami csodálatos. Megteremtett egy másik Magyarországot, a valós Magyarországnak egy égi mását, ami gyönyörű. Hősöket teremtett, nőket és férfiakat, akik eszményekért küzdötték végig az életüket, és értelmét látták a küzdelemnek. Megírta az 1849-49-es szabadságharc mítoszát. Ugyanakkor művészete kincsesbányája a néprajzosoknak, a botanikusoknak és a csillagászoknak is – ez jelenti számomra Jókait, mondta el előadásában Juhász István.

s-r

Kövessen minket a Facebookon is!