Helyi hírek 2022. július 31. 17:00

A természetvédelmi őrök világnapja

A természetvédelmi őrök világnapja
A természetvédelmi őrök a világ nemzeti parkjaiban sokszor életveszélyes helyzetekben, különböző feltételek mellett dolgoznak. Az őket képviselő legmagasabb szakmai szervezet az 1992. július 31-én létrejött International Ranger Federation (IRF, Nemzetközi Természetvédelmi Őri Szövetség). Feladata a világ védett területeinek őrzését végző természetvédelmi őrök (rangerek) munkájának segítése, egymás megismerése, a problémák bemutatása, valamint a tapasztalatcsere előmozdítása. A szervezetnek 54 tagországa van jelenleg, Magyarország 2006 óta tagja.

Az IRF alapításának évfordulóját, július 31-ét a világ természetvédelmi őreinek világnapjává (World Ranger Day) nyilvánították 2007-ben. A világnap felhívja a figyelmet mindazokra, akik sokszor igen nehéz körülmények között elkötelezetten dolgoznak a világ természeti és kulturális örökségeinek megőrzéséért, valamint tiszteleg azok előtt, akik életüket vesztették munkájuk ellátása közben – olvasható a Kiskunsági Nemzeti Park oldalán.

A hazai 10 nemzetipark-igazgatóságnál dolgozó jelenleg 250 fős Természetvédelmi Őrszolgálat kiemelt feladata az országban 849 ezer hektár védett természeti terület, 2 millió hektár Natura 2000 terület, a védett növény-, állat- és gombafajok, valamint 65 ezer nyilvántartott régészeti lelőhely megóvása, károsításának megelőzése, továbbá mindezek folyamatos felmérése, nyilvántartása, bemutatása és helyreállítása.A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata 1 millió hektár nagyságú működési területen (melyből 112 ezer hektár védett természeti terület és további 81 ezer hektár Natura 2000 terület) látja el a feladatát Bács-Kiskun megyében, Csongrád-Csanád megye nagy részén, és érinti Pest- és Szolnok megye területét is. A 32 természetvédelmi őr három természetvédelmi tájegységben, 25 természetvédelmi őrkerületben végzi munkáját.
                              

Kövessen minket a Facebookon is!