Félegyháziak a fehéregyházi Petőfi-ünnepen
Szombaton ellátogatottunk Korondra, megtekintettük a Hunyadi László szobrászművész által készített Petőfi-mellszobrot, amelyet augusztus 7-én avat fel a két település. Találkoztunk Ambrus Lajos íróval, költővel, akinek több évtizedes kultúrateremtő munkásságát 2021-ben Kiskunfélegyháza városa Petőfi-emlékéremmel ismerte el.
A küldöttség tagjai vasárnap reggel a Sárpataka hídjánál és a költő feltételezett elestének helyén, az ispánkúti Petőfi-emlékműnél helyezték el koszorúikat. Az alkotást Hunyadi László szobrászművész 1969-ben készítette el, amelyet azóta többször megrongáltak és 2005-ben állítottak helyre.
A hagyományokhoz híven ebben az évben is a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület szervezte a Petőfi-ünnepélyt Fehéregyházán, amely a Köllő Miklós által készített segesvári Petőfi-szobor leleplezésének és a múzeumkertben felállított turulmadaras emlékmű felállításának 125. évfordulója köré szerveződött. Szabó József egyesületi elnök felidézte az akkori eseményeket. Elmondta, hogy Jókai Mór babérkoszorút küldött a turulmadaras emlékmű avatására. Kiemelte az 1999-es évet, amikor Kiskunfélegyháza a múzeumkertben állította fel a Máté István által készített Petőfi-szobrot.
Az unitárius templomban tartott ünnepi misét követően – az időjárási viszonyok miatt – a megemlékezések is itt hangoztak el. Városunk nevében Balla László alpolgármester úr mondott ünnepi beszédet.
– Petőfi Sándor sorsáról ma is keveset tudunk. 1849 januárjában Bem tábornok seregébe kérte áthelyezését, aki áprilisi hadi érdemeiért kitünteti. A sors 1849 májusáig szinte mindent megad a költőnek, ami élete célja és vágya volt. Van szerető hitvese, gyermeke, élnek szülei. Költőként neve fényesen ragyog, a dicsőséges tavaszi hadjárat közelségbe hozzá számára a szabad országot, a szabad nemzetet. S néhány hónap alatt elveszíti szüleit, a hadseregben elviselhetetlen lett számára a szolgálat. Lemond őrnagyi rangjáról, ezzel biztos jövedelméről. Petőfi családjával Erdélybe indul, ő Bem seregéhez csatlakozik. Utolsó levelét július 29-én Marosvásárhelyről küldi Júliának – hangsúlyozta Balla László.
Az ünnepségen jelen volt és beszédet mondott még Ábrán Zoltán, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület elnöke és Pohankovics András Kiskőrös város nevében.
Szabó József, a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület elnöke kitüntető oklevelet adott át dr. Tarjányi Józsefnek, a Petőfi-kultusz fáradhatatlan ápolójának, Kiskunfélegyháza és Fehéregyháza kulturális kapcsolatainak ápolásáért végzett eredményes tevékenységéért.
A félegyházi küldöttség koszorút helyezett el a múzeumkertben és a Kiskunfélegyháza által ajándékozott egészalakos Petőfi-szobornál, Máté István szobrászművész alkotásánál. Az ünnepség a sárospataki „8KOR” Színház Petőfi műsorát követően a Szentegyházi Gyermekfilharmónia lélekemelő műsorával zárult.
Kállainé Vereb Mária
ny. könyvtárigazgató