Egyre több a kibertámadás hazánkban
Ma már hazánkban is egyre többször találkozhatnak adathalász támadással az internet felhasználók, így nem árt tisztában lenni az interneten elkövetett bűntettek árulkodó jeleivel.
Hazai trendek a kibertámadások esetén
Az utóbbi években Magyarországon is gombamód szaporodnak a számítógépes adathalász támadások, sőt, szinte már mindennapossá váltak. Az online jelenlét során az információkkal párhuzamosan sajnos a kiberbűnözők is azonnal eljutnak a felhasználókhoz. Az internetes csalások révén nem csak a magánszemély felhasználóknak van veszteni valójuk, a hazai szolgáltatókat és cégeket is jelentős károk fenyegetik.
Mint minden, úgy az internetes átverések is napról napra változnak, rosszabb esetben fejlődnek. A regisztrált esetek alapján körvonalazódnak a mai trendek, amelyekkel nem árt tisztában lenni. Az első és talán legfontosabb trend, amelyet érdemes megemlíteni, az az idősek ellen elkövetett internetes bűncselekmények. A 60 év feletti korosztály globális szinten, aránytalanul nagymértékben esik áldozatául online átverésnek. A legtöbb esetben ezt a korosztályt nem adathalász módszerekkel támadják, sokkal inkább a pénzügyi megkárosítás jellemző.
Ha már pénzveszteségről van szó, meg kell említeni a kriptovaluta-csalásokat. Magyarországon is egyre gyakoribbak a kriptopénzekre épülő befektetési csalások. A kibertámadások e verziója leginkább a közösségi oldalakon privát üzenet formájában, e-mailben vagy online hirdetésben bukkanhat fel, amelyek legtöbbször egy beágyazott link formájában irányítja el az áldozatot egy – befektetési cégnek álcázott – hamis weboldalra. A legjobb, ha fenntartásokkal kezeljük a nagyon nagy hozamokat ígérő, azonnal megtérülő befektetési lehetőségeket.
Egyre több a kibertámadás Bács-Kiskun megyében is
2021 második felében az MNB adatai szerint rekordot döntött az adathalász támadások száma Magyarországon, és azóta sem regisztráltak magasabb értéket. Ekkor a csalók több mint 120 millió forint kárt okoztak a magyar internetfelhasználóknak. Az átverések magas száma mögött feltehetőleg az áll, hogy a koronavírus-járvány következtében a magyar lakosság zöme elkezdte aktívan használni bankkártyáját internetes vásárlás során és megszaporodott a külföldi online vásárlások száma is.
2021-ben a KSH kevesebb információs rendszer segítségével elkövetett csalást regisztrált a 2020-as adatokhoz képest, ám az idei évben már emelkedő tendencia jellemzi a számítógépes bűncselekmények számát. 2021-ben Budapesten követték el a legtöbb internetes csalást, ám a vidéki megyék közül Bács-Kiskun és Nógrád megyében volt a legmagasabb az egy lakosra jutó regisztrált adathalász bűntettek száma, amelyek körülbelül egyharmada tekinthető számítógépes csalásnak.
Forrás: Rackhost.hu