Fokozott óvatosságot kérnek a vasúti átjárókban
Borítókép és további fotók: Fantoly Márton
Mivel egy átlagos személyszállító vonat súlya több száz tonna is lehet, és 100-120 km/h sebességgel haladhat a pályán, hirtelen fékezésre képtelen. Ekkora mozgási energiánál a fékút hossza több száz méteres lehet, az ütközés a mozdonyvezető részéről elkerülhetetlen. A rendőr zászlós kiemelte: a baleset elkerülése csak a közúti jármű vezetőjén (vagy esetenként a gyalogosokon) múlik. Hangsúlyozta: csak akkor szabad a vasúti átjáróba behajtani, ha meggyőződött róla, hogy vasúti jármű nem közlekedik, és az átjárón folyamatos áthaladás lehetséges. Ha vasúti jármű közlekedik, vagy a fénysorompó „tilos” jelzést ad, ha a félsorompó csapórúdja mozgásban van (vagy le van eresztve) illetve, ha az átjáró túloldalán nincs elegendő hely ahhoz, hogy a jármű teljes terjedelmében áthaladhasson, akkor az átjáróba tilos behajtani.
Elmondta: ha a fénysorompó fehér villogó fényt ad, az nem „szabad” jelzés, csupán a berendezés üzemkész állapotát jelzi. Ugyanez igaz a nyitott sorompórúdra: nem jelenti azt, hogy nem jön vonat. Ha a vasúti átjárót biztosító berendezés nem működik, minden esetben meg kell állnunk az átjáró előtt. Különös figyelmet kell fordítani olyan átjárókra, ahol a növényzet, vagy más akadály miatt nem kellő távolságban beláthatók, vagy ahol az út vagy a vasúti pálya ívben halad. Zavaró tényező lehet a szembe sütő nap, ami elvakíthatja a vezető szemét, illetve a telefonálás is figyelemelterelő lehet, ezáltal balesetveszélyes. A vasúti átjáró tilos jelzése a gyalogosokra, a kerékpárosokra is vonatkozik, de még a megkülönböztető jelzést használó járművekre is.
A vasúti átjáró megközelítésének szabályai:
– A vasúti átjárót csak fokozott óvatossággal szabad megközelíteni.
– Biztosított vasúti átjárón csak akkor szabad áthajtani, ha mindkét sorompó nyitva van, a fényjelző vagy a hangjelző berendezés nem ad tilos jelzést, illetve a fénysorompó vagy a félsorompóval kiegészített fénysorompó villogó fehér jelzést ad.
– A vasúti átjárón folyamatosan, azaz megállás nélkül, legalább 5 km/órás átlagsebességgel szabad áthaladni.
– Vasúti átjáróban és közvetlenül vasúti átjáró előtt tilos előzni.
Fekete-Setény Tamara elmondta, hogy külön korlátozás nincs a vasúti átjárónál alkalmazott sebesség mértékére, ezt az adott útszakaszon megengedett sebességhatár szabályozza.
Végezetül nyomatékosan kérte: Ne bízzuk magunkat a véletlenre és a megszokásra!
Z. A.