Kultúra 2022. december 8. 16:00

Keresztény művészeti kiállítás nyílt a könyvtárban

Keresztény művészeti kiállítás nyílt a könyvtárban
Angyalok őrizzenek címmel nyílt kiállítás a Kecskeméti Katona József Múzeum keresztény művészeti gyűjteményéből december 7-én, szerdán, a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban. A 35 alkotó 36 művét bemutató tárlatot ifj. Gyergyádesz László Móra Ferenc-díjas művészettörténész, a múzeum képzőművészeti osztályvezetője ajánlotta az érdeklődők figyelmébe.A Kecskeméti Katona József Múzeum képzőművészeti gyűjteménye Magyarország egyik legnagyobb, legrangosabb műtárgyegyüttese. Legújabb része az immár tíz alkalommal megrendezett Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennáléhoz kapcsolódik. 2000 óta ugyanis létrehoztak a képzőművészeti gyűjteményen belül egy – a nem egyházi fenntartású magyarországi múzeumokban ma még egyedülállónak tekinthető – speciális gyűjteményi egységet, amely napjaink képző- és iparművészetén belül a keresztény tematikát részesíti előnyben. Ebből a jelenleg több mint félezer tételt számláló kollekcióból 2005 és 2022 között országszerte már 16 kiállítást rendeztek, amelyeken egy-egy válogatást mutattak be, így élővé téve a múzeumi tárgyegyüttest. A félegyházi tematikus tárlat 35 alkotó 36 művét mutatja be.– A kiállítás alapgondolata az adventi időszakhoz, az angyalokhoz kapcsolódik. A gyűjteményből rendezett eddigi vendégkiállításainkhoz hasonlóan, ezúttal is törekedtünk arra, hogy a képző- és iparművészet szinte minden ága, festmény, kerámia, textil, zománc, üveg, szobor, ötvösmű, sokszorosító grafika, objekt megjelenjen. A különféle anyagok, technikák, eljárások, ugyanis jelentős többletet adnak az egyes művészek kezébe, amikor az adott keresztény ikonográfiai programot műalkotássá formálják. A művészek nem csupán liturgikus alkotásokat készítenek, hanem a mindennapi életükben is ott van a keresztény gondolkodás és jelképiség. A tárlaton szép számban megjelennek az angyalok, több alkotáson a Madonna, de például a töviskoszorú is formát ölt – fogalmazott a megnyitón ifj. Gyergyádesz László Móra Ferenc-díjas művészettörténész, a múzeum képzőművészeti osztályának vezetője.
„Advent a várakozás megszentelése. Rokona annak a gyönyörű gondolatnak, hogy meg kell tanulnunk vágyakozni az után, ami a miénk… Az a gyerek, aki az első hóesésre vár, jól várakozik, s már várakozása is felér egy hosszú-hosszú hóeséssel. Az, aki szeretni tudja azt, ami az övé – szabad és mentes a birtoklás minden görcsétől, kielégíthetetlen éhétől – szomjától. Aki pedig jól várakozik, az időből épp azt váltja meg, ami a leggépiesebb és legelviselhetetlenebb: a hetek, órák, percek kattogó, szenvtelen vonulását. Aki valóban tud várni, abban megszületik az a mélységes türelem, amely szépségében és jelentésében semmivel se kevesebb annál, amire vár” – idézte Pilinszky János gondolatait.A kiállítás megtekinthető 2023. január 27-éig, a könyvtár nyitvatartási idejében. A megnyitón közreműködött a Szent István Egyházközösség taizé-csoportja.

G. E.

Fotó: Petőfi Sándor Városi Könyvtár

                           

Kövessen minket a Facebookon is!