Négyrészes film készült a huszárok életéről
A huszárok olyan lóra termett bátor katonák voltak, akiknek jellegzetes viselete a huszárcsákó, a mente, a kard, a sarkantyús csizma és a kackiás bajusz volt. Meghatározó szerepet töltöttek be az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc idején.
Dózsa Tamás Károly nyolc éve a Kiskunfélegyházi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégium lótenyésztő szaktanára. Már egészen kicsi korától kezdve vonzották ezek a hatalmas állatok, hiszen apja, Dózsa Károly, a Határőrség Kiskunhalasi Lovasiskolájának parancsnoka volt. A pedagógus elmondta, hogy bár a hivatásos katonai szolgálat nem szerepelt a terveiben, de a lovak iránt érzett szeretete meghatározta a pályaválasztását. Néhány évig lótenyésztőként is tevékenykedett, jelenleg a tanítás mellett méhészettel foglalkozik.
– Mik voltak a filmsorozat megszületésének előzményei?
– A Félegyházi Kiskun Huszár Bandériumot Ván Jenő jászkun főkapitány alapította körülbelül tíz évvel ezelőtt. Az elmúlt években a társaság aktivitása csökkent. Mint nem régen megválasztott elnök, szeretném a bandérium tagjaival együtt a lovas társadalmat, a hagyománytiszteletet és a huszárságot bemutatni a fiatalabb generáció számára. Öröm lenne számunkra összefogni azokat, akik érdeklődnek a katonai hagyományőrzés és a közösségi élmények iránt.
– Ezt hogyan képzelnék el?
– Meglátásom szerint egyre többen szimpatizálnak a néphagyományok ápolásával. Sokan úgy gondolják, hogy az idő és a pénz hiánya miatt csupán távoli szemlélői lehetnek ennek a világnak. Tudjuk, hogy a lótartás és a felszerelések beszerzése bonyolult és igencsak pénzigényes, de az egyesület ebben is tud segíteni, ugyanis folyamatosan keressük a pályázási lehetőségeket.
– Miről szól a film?
– A Kiskunságban katonai hagyományokat ápoló közösség életét mutatjuk be négy részen keresztül. A Huszárok nyomában című alkotásban közelebbről megismerkedhetünk a helyi Kiskun Huszár Bandérium, a Majsai Huszár Bandérium, a kerekegyházi Bács vármegyei Huszárbandérium és Tüzérüteg Egyesület és a jászszentlászlói Szépe Ferenc hagyományőrző huszár életével.
– Kaptak segítséget a film elkészítéséhez?
– Igen, az Agrárminisztériumtól és a Hungarikum Bizottságtól.
– Hol szeretnének legközelebb bemutatkozni?
– A közeljövőben minél több városi rendezvénybe szeretnénk bekapcsolódni.
– Hol tekinthető meg a filmsorozat?
– A legnagyobb videomegosztó honlapján, illetve a későbbiekben az erottisztesseget.hu honlapon.
Bővebb tájékoztatás és jelentkezési lehetőség az alábbi e-mail címen kérhető: [email protected]
V. B.