Házasság hete – Amikor két ember úgy dönt, hogy megőrzi egymást
– Minden házasság, párkapcsolat más és más. Létezik mégis egy közös „forgatókönyv”?
– Egy párkapcsolat a maga természeténél fogva folyamatos változáson és több életcikluson megy keresztül. A pár tagjai külön-külön is változnak, így egyértelműen a kapcsolat is állandóan változik. A párnak időről-időre szembesülnie kell új élethelyzetekkel, kihívásokkal, feladatokkal, amelyek egy része előre látható, mint például a gyermek születése, költözés, gyerekek kirepülése, másik része váratlanul jelentkezik, így a munkahelyváltás, veszteség, gyász. A nehézségekre, krízisekre különbözőképpen reagálunk. Viszont fontos tudni, hogy ezek – beleértve a párkapcsolati kríziseket is – megoldhatók.
– Mi segíthet ezekben a helyzetekben?
– Először is az önismeret, a magunk felé fordított figyelem. Hiszen rendben levő emberek tudnak rendben levő párt alkotni. Azután jöhet a kapcsolatunk, az elköteleződés megerősítése, s néhány igazán fontos fűszer, mint az odafigyelés, megértés, jelenlét, kommunikáció, feltétel nélküli elfogadás, gondoskodás, együtt töltött minőségi idő. S az, hogy megismerem a párom szeretetnyelvét, tehát hogy úgy fejezem ki felé a szeretetemet, ahogyan az számára a legjobb. A jól működő házasság nagyon sok belefektetett időt, figyelmet és energiát igényel, de megéri.
– Még ha mindezt meg is tesszük, a legjobb párkapcsolatban is jöhetnek olyan életszakaszok, amikor úgy érezzük, hogy nem megy tovább.
– Ilyenkor érdemes segítséget kérni, hiszen oly sok szakember dolgozik a kapcsolatok megmentésén. Egy terapeuta segíthet átlendülni a krízis folyamaton. A házasság ugyanis nem azért működik sokáig, mert arra rendeltetett. Azért tart sokáig, mert két ember úgy döntött, hogy megőrzi egymást, küzd egymásért, és tesz azért, hogy a házasságuk jól működjön.