Helyi hírek 2023. március 25. 15:00

Megyei roma önkormányzatok találkoztak Félegyházán

Képgaléria
Megyei roma önkormányzatok találkoztak Félegyházán
Mintegy 30 megyei település roma önkormányzatának képviselői találkoztak március 24-én, Kiskunfélegyházán. A tanácskozáson Sztojka Attila roma kapcsolatokért felelős kormánybiztos hangsúlyozta: a munkaalapú társadalom kialakításában erőforrásként tekintenek a romaságra. Az önkormányzatokban új, szakmai alapokra helyezett képviseletre van szükség, és változást hozni csak együtt, közösen lehet – emelte ki.

A „Malagyuvasz” kiskunfélegyházi rendezvényén Balla László alpolgármester köszöntötte a megjelenteket. Elmondta: Félegyházán nincs roma ügy, az esetlegesen felmerülő problémákat mindig
jól kezeli Buza Flórián, a Kiskunfélegyházi Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke és csapata.
– Nagyon jó a kapcsolat a két önkormányzat között, a város költségvetésének összeállításakor is kikérjük a véleményüket. Bízom abban, hogy a csapat együtt marad, mert most van jó kézben
Kiskunfélegyházán a roma ügy. Ez az állami támogatások és pályázatok mellett a félegyházi csapatnak
köszönhető – emelte ki.

Mák Kornél, a KDNP Bács-Kiskun Vármegyei Szervezet elnöke azt hangsúlyozta, hogy a megye
munkájában sok kiemelkedő roma vezető van, akik nemcsak politikai, hanem közösségi és kulturális
ügyekben is próbálják a rájuk bízottakat integrálni. – Az a legfontosabb, hogy olyan emberek képviseljék a lakosságot, akik érzik, tudják és látják, hogy mi a jó irány és afelé viszik a stratégiai
folyamatokat – hangsúlyozta.

Lenkei Róbert, Lezsák Sándor választókerületi kabinetfőnöke elmondta: 2012 óta ismeri Buza Flóriánt. – Akkor lefektettünk egy alapot, kiszabtuk a határokat és azóta dolgozunk együtt. A közös munkában soha nem volt törés, azt kívánom önöknek is, hogy ilyen kapcsolatuk legyen a helyi képviselőkkel, polgármesterekkel, mert akkor minden ügyük rendben lesz – fogalmazott.

Sztojka Attila roma kapcsolatokért felelős kormánybiztos beszédében kitért arra, hogy a 2010-es
választások után változás következett, a magyar emberek és a romák döntöttek, hogy egy békés, boldogabb Magyarországban hisznek. – A korábbi segélyalapú politizálás a kiszolgáltatottságot eredményezte. 2010 után egy teljesen más gondolkodás jött, az emberek döntöttek arról, hogy a foglalkoztatás, a munkaalapú társadalom lehet az, ami előbbre viheti a romák felemelkedését,
felzárkóztatását, esélyteremtését. A munka az, ami igazából a megbecsülést adja a roma családoknak, közösségeknek – emelte ki. Hozzátette: a cigányság foglalkoztatási szintje a rendszerváltás óta a legmagasabb szinten van, 50%-kal többen dolgoznak ma, mint 2010-ben. Azt is hangsúlyozta, hogy mára más dimenzióba került a roma ügy, erőforrásként tekintenek a romákra. Az olyan állami támogatások, mint a Nemzetiségi Ösztöndíj Program, a Biztos Kezdet Gyerekházak, a szakkollégiumi hálózat mind a felzárkóztatást segítik.

Elmondta: az önkormányzatokban új, szakmai alapokra helyezett képviseletre van szükség.
– Szembenállás helyett csak egymás mellé állva tudunk előrébb jutni és eredményeket elérni. Változást hozni csak együtt, közösen lehet, értékalapú érdekképviseletet pedig csak a Cigány Közösségek Szövetsége képes létrehozni – tette hozzá.

G. E.

Fotó: Fantoly Márton
          

Kövessen minket a Facebookon is!