Kultúra 2014. november 27. 17:45

„A mi házunk eleje” elnyerte a zsűri tetszését

„A mi házunk eleje” elnyerte a zsűri tetszését
„Arany” minősítést kapott a Félegyházi Népdalkör

Immár a 10. „arany” a sorban, amit fennállásuk 42 éve alatt begyűjtött a Némedi László által vezetett együttes.

– Kétszer 5 perces műsorral kellett készülni – mesélte az együttes vezetője –, fontos volt, hogy helyi gyűjtésű dalokkal szerepeljünk, vegyesen régi és új stílusban. Emellett a neves szakemberekből álló zsűri a tiszta éneklésre figyelt, és igazi népdalokat vártak, nem népies műdalokat.

Mióta mérettetitek meg az együttest?

– Az 1980-as évektől kezdődően veszünk részt megyei és országos minősítőkön, most 21 együttes társaságában szerepeltünk.

Mit jelent a félegyházi gyűjtés? Kinek köszönhetők ezek a népdalok?

– A helyi hagyományokat Lajtha László, Berényi Üveges Gyula, Tarjányi Ágoston és Kálmán Lajos mentették meg a mai kor számára. Hangrögzítés hiányában többször elénekeltették, és leírták a szöveget, majd lekottázták a dalokat. Sokat köszönhetünk Burányi Béla és Bodor Anikó vajdasági népdalgyűjtőknek, valamint dr. Olsvai Imre tanár úrnak is.

Mire a legbüszkébb az együttes?

– Természetesen minden egyes fellépésünkre, a 10 „aranyra”, de talán legjobban a 2007-ben elnyert Arany Páva díjra.

Találkozásunkkor a Félegyházi Népdalkör éppen rendhagyó próbát tartott: terített asztal mellett ünnepeltek. Sikereket, születésnapokat, és főleg azt a vidámságot és összetartozást, ami jellemzi az együttest.

tli

Kövessen minket a Facebookon is!