Millió lépés az iskoládért: Mozgásösztönző program indult gyerekeknek
A játékban a regisztrált résztvevők lépéseit összeadják és megjelenítik az Országos Kékkör útvonalán. Minden megtett kékkör 2586 kilométere után egy "sorsjegy" jár, és ha egy iskola minél többször teljesíti lépésszámban az útvonalat, annál nagyobb eséllyel vesz részt a sorsoláson – ismertette az államtitkár. A programhoz nemcsak a gyerekek csatlakozhatnak, hanem szülők, tanárok, illetve bárki, hiszen az applikációban ki lehet választani azt az iskolát, amelynek "gyűjtik" a lépéseket.
Révész Máriusz azt mondta, az államtitkárság célja, hogy programokkal rávegye a gyerekeket az aktív testmozgásra, mivel felmérések szerint a magyarok drámaian keveset mozognak, a mozgás hiánya pedig nagymértékben befolyásolja az egészségi állapotot. Jelezte: 15 százalékkal kellene csökkenteni azok számát, akik soha nem sportolnak, ehhez azonban átfogó stratégia kell, amelyet Monspart Sarolta távfutó világbajnokról neveznek el. Az eddig tett intézkedések között szólt a vándortáborokról, illetve a Sport43 programról, amelyben ötvenezer gyereket vittek el egynapos aktív mozgásra, egynapos osztálykirándulásokat szerveztek. Szerveznek vándortáboros tapasztalatok felhasználásával két-háromnapos osztálykirándulásokat is. Kiemelte, fontos a mozgás, felhívva a figyelmet arra, hogy a mindennapos testnevelés bevezetése ellenére évről évre nő a túlsúlyos gyerekek aránya. Megemlítette azt is: a programról tájékoztató levelet küldött az önkormányzatoknak. Közülük több jelezte, vállalja, hogy minden hozzájuk tartozó iskola, amely ötször végigmegy a Kékkörön, 300 ezer forintot kap sporteszköz vásárlására.
Grózli Csaba, az MSZSZ stratégiai és orvosigazgatója a MillióLépés applikációt bemutatva elmondta, hogy az alkalmazásban nemcsak a lépéseket lehet gyűjteni, hanem például napi üzeneteket megosztani a mozgásról és az egészség megőrzéséről, virtuálisan bejárható az Országos Kékkör útvonala, valamint minden héten más-más ismert sportoló, művész vagy szervátültetésen átesett ember inspirál mozgásra. Hangsúlyozta: a program célja, hogy minél több ember mozogjon és legyen egészséges. Úgy fogalmazott: a magyar lakosság egészségügyi helyzete nem jó, mert minden harmadik ember magas vérnyomásban szenved és minden második ember túlsúllyal küzd. Ezen azonban lehet változtatni, ha változtatunk az életmódunkon. Megjegyezte: a telefonos applikáció 60 féle különböző mozgásformát tud lépésszámokká átalakítani, így bárki ellenőrizheti vele, hogy az adott napon a vágyott és ideális napi tízezer lépéshez képest mennyit ért el.
A program népszerűsítésében szerepet vállaló Zsiga Melinda világbajnoki bronzérmes kick-box versenyző elmondta, állami gondozottként neki kitörést jelentett a sport, a mozgás. Sok olyan visszajelzést kap, hogy mások számára is inspiráló sportolói pályafutása, és reméli, az ő példáján keresztül minél több gyerek választ valamilyen mozgásformát.
A MillóLépés app ingyenesen letölthető az App Store-ban és a Google Playben is.